Навършват се 10 години, откакто с усилията на Зелени Балкани белошипата ветрушка се завърна в природата на България след десетилетия отсъствие.
През 2013 г, в рамките на първия проект на Зелени Балкани, финансиран от програма LIFE на ЕС, в България бяха транспортирани и освободени в природата 90 белошипи ветрушки, излюпени във волиерите на природозащитната организация DEMA, Испания.
Първата двойка от птици в дивата природа бе сформирана през пролетта на 2014 г.. Първото „диво“ бебе белошипа ветрушка се излюпи в колонията на вида в свиленградското село Левка през май същата година.
От тогава до сега са регистрирани общо три колонии на тези птици у нас.
Националната популация на белошипата ветрушка вече се оценя на над 40 двойки, при нула в началото на дейностите ни, казват от Зелени Балкани.
За тези 10 години общо 1315 са младите птици, които са излюпени и освободени в природата след грижи за отглеждането и адаптирането им. 138 са поставените изкуствени гнездилки от екипа на Зелени Балкани. Това са места, които да приютяват малките соколчета и които са техен сигурен дом .
Белошипата ветрушка е първият вид птица, не само в България, но и на целия Балкански полуостров, който е възстановен след изчезването му. Това е отличен резултат не само за Зелени Балкани, но и за България като първата държава на Балканите, в която целеустремено се работи не просто за запазване на биоразнообразието, но и за завръщане на изчезнали от природата видове, посочват експертите.
Златка Михайлова