Харманлийското дружество се готви за 120-годишния си юбилей
Преди 120 години 45 ентусиасти учредяват в Харманли ловно дружество. В списъка на основателите са търговци, занаятчии, чиновници, лекари, кръчмари. Първи председател на настоятелството става учителят Христо Бургуджиев. Година по-късно неговият заместник Димитър Цоков представя южното градче на първия конгрес на ловно-стрелческите дружества в Княжество България, които се обединяват под името „Сокол“. Издялан от дърво сокол с разперени криле краси дръжката на знамето на харманлийци. То е ушито от зелен копринен плат и избродирано в златисто, а летописът е съхранил имената на трите жени – майсторки.
Тези и много други факти за пътя на ловното дружество през годините са записани в историята на 500-годишния град Харманли и на пожълтелите страници на старите вестници. Ловен рог красял кръчмата на Стефан Менчиков, която ловджиите избрали за място на своите сбирки. Дописки за тях се появявали и в тогавашните вестници. „Богат лов“, така лаконично озаглавява новина от Харманли пловдивският вестник „Борба“ през 1924 г. Освен за живота на местното дружество по-късно изданието пише в рубриката си „Ловни вести“ и за ликвидирани вълци в харманлийския край.
През 1925 г. ентусиасти започнали да събират на ловни вечеринки волни пожертвувания за построяване на хижа. На брега на Марица направили кладенец, а след това под високите тополи построили ловната хижа. Там всяка година на празника Св. Богородица в края на август те откривали лова, уреждали състезания по стрелба, а готвачите майсторели вкусен курбан. На остров в Марица през 1932 г. е извършено първото в този край разселване на фазани, купени от Ямбол.
Рибарите от града пък се обединили в дружество „Мряна“.
„ В Харманли се провежда районна рибарска конференция“, съобщава вестник „Борба“. Освен в Марица и в река Харманлийска мераклиите хвърляли въдици и в реките Арда, Бисерска и Сазлийка, а по-късно започнали да отделят средства и време за зарибяване.
Ловци и рибари се събрали заедно през 1947 г. За председател избрали Сава Грудев, дългогодишен член и на централното ръководство на БЛРС, който станал и първият в тогавашния Хасковски окръг носител на званието „Заслужил деятел на БЛРС“.
В летописа на сдружението са записани и ловни трофеи, и купи, и грамоти от състезания, успешна развъдна дейност, навременни грижи за зимното подхранване на дивеча, множество трудови акции за изграждане на хранилки, волиери, заслони и чешми като тази край село Надежден, за която пише местната преса.
Днес „Сокол “ стопанисва ловни полета, разположени на територията на три общини – Харманли, Симеоновград и Маджарово. Управителният съвет и всички дружинки сега се готвят за отчетно-изборното събрание, насрочено за месец май. А 120-годишнината ще бъде тържествено чествана наесен, каза председателят на сдружението Веселин Христозов. Тогава по традиция ловният парк ще събере ловците, които ще си припомнят идеалите на своите предшественици за преклонение пред природата. На юбилея ще бъдат посветени състезание по спортна стрелба, киноложка изложба, весели изненади с пожелание за пореден успешен сезон. Под знака на юбилея ще преминат всички прояви на сдружението до края на годината.