На 26 април се навършиха 33 години от аварията в АЕЦ „Чернобил“, край украинския град Припят. Славутич – населеното място, изградено за евакуираните от града и за работниците от централата, си спомни за трагичния инцидент.
В ранното утро на 26 април, преди 33 години, се взривява четвърти енергоблок на централата. Непосредствено след експлозията загиват 31 души, а милиони са облъчени. Хиляди умират през следващите години от различни заболявания. Информацията за аварията е потвърдена едва на третия ден след експлозията. 50 хил. души са евакуирани от Припят, който е само на километър и половина от централата. Те никога не се завръщат. За тях е построен град Славутич.
Чернобилската катастрофа е едната от двете аварии от максималното седмо равнище, според Международната скала за ядрени събития. Другата е във Фукушима, преди 5 години. Чернобилската АЕЦ беше окончателно затворена през декември 2000 г.
При осъществявания мониторинг на района, вече повече от 3 десетилетия след инцидента, се забелязва увеличаването популациите от вълци, лосове, елени и други33 години от аварията в АЕЦ „Чернобил“
диви животни в обезлюдени зони в Беларус и Украйна.
Районът е еволюирал от бедствена зона в природен резерват, обитаван от множество диви животни. Забележителният обрат в регион, обявен за постоянна необитаема зона за хора след инцидента през април 1986 г., кара учените да смятат, че радиационното замърсяване не пречи на дивия свят да процъфтява.
Специалистите освен това обръщат внимание на благоприятния ефект от човешкото отсъствие върху животинските популации. След експлозията хиляди напускат района и никога не се завръщат. Изследване на британски специалисти от 2016 г. разкрива какво се случва с дивата природа в обезлюдената зона. Направени по-рано проучвания са показали сериозни радиационни ефекти в т. нар. Чернобилска зона на отчуждение с площ 4200 кв. км и понижен брой на популациите от диви животни. Данните от последните години обаче показват „бързо съвземане“.
Наблюдава се относително изобилие от различни видове елени, лосове и диви свине. Числеността им е почти същата като тази в няколко други природни резервата в района, които са минимално засегнати от радиацията. Вълците около Чернобил са седем пъти повече, отколкото в резерватите.