Въпреки че официалното отбелязване на Седмицата на гората е отменено поради COVID-19, ние ще си я почетем, за да се запазят духът и енергията й. Ще припомним началото на отбелязването й, което е положено през 1925 г. – тогава се приема и осмият закон за горите. Възоснова на него се учредява първият организиран празник на залесяването.
Той се провежда на 12 април същата година под егидата на министерствата на народното просвещение и на земеделието и държавните имоти. В храма „Св. Александър Невски“ е отслужен молебен за учители, ученици и присъстващи граждани, които след това вземат участие в залесяването на парковете и покрайнините на столицата, а резултатът е 420 000 засадени фиданки и 20 кг посети семена.
На следващата година ентусиазмът у хората е още по-голям и засадените фиданки са 3 120 000, а семената за посев – 208 кг. В този всенароден залесителен подем ловците като истински природолюбители вземат дейно участие. Иван Сокачев пламенно призовава соколите да се присъединят към тази благородна кауза: „Благоденствието на народа ни е немислимо без добре запазени гори по планините и балканите, които се извисяват над плодородните ни поля. Всички да залесяваме!“
Подготвеното мото „Създай, отгледай, предай“ е повик към всеки и актуално кореспондира с призива на Иван Сокачев, отправен през 1927 г. към ловците, защото и тогава, и днес гората е кауза, която изисква участието на всички, за да я има природата и за поколенията.
Павлина ПАВЛОВА