Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

80% от националните регулации за лова идват от Европейските институции

европа регулации

В Европа ловът е силно регулирана дейност, като 80% от националните закони и регулации се диктуват от европейските институции. Това означава, че ловците и свързаните с тях индустрии трябва да се съобразяват с широк спектър от директиви и регламенти, които определят условията за ловуване, управлението на дивечовите популации, използването на огнестрелни оръжия, опазването на природата и хуманното отношение към животните.

Направихме анализ на европейските регулации, които засягат националното законодателство, свързано с лова. В следващите редове ще посочим всяка една от тях и нейното въздействие върху ловците.

1. Регулации на огнестрелните оръжия (Firearms Regulation)

Тази регулация определя условията за придобиване, носене и съхранение на огнестрелни оръжия в Европейския съюз. Тя има пряко влияние върху ловците, тъй като стриктните изисквания за разрешителни и регистрация усложняват процеса на притежаване на ловни оръжия. Също така регулира трансграничното транспортиране на оръжия за ловен туризъм.

2. Директива за огнестрелните оръжия (Firearms Directive)

Допълва регулацията за оръжията, като установява минимални стандарти за лицензиране и контрол върху тях. Въвеждането на по-строги правила може да ограничи възможностите на ловците да използват определени видове оръжия или да изисква допълнителни административни процедури.

3. Регламент за животинските странични продукти (Animal By-Products Regulation)

Този регламент определя правилата за обработка, обезвреждане и изхвърляне на странични животински продукти, включително тези от ловни дейности. Това означава, че ловците трябва да спазват специфични процедури за унищожаване или използване на останки от уловени животни, за да се предотврати разпространението на болести.

4. Регулация за хигиена на храните (Food Hygiene Regulations)

Засяга лова в контекста на обработката и продажбата на дивечово месо. Ловците, които доставят месо на пазара, трябва да спазват строги санитарни норми, за да гарантират безопасността на продуктите. Това включва изисквания за ветеринарен контрол, правилно съхранение и транспортиране на месото.

5. Директива за хабитатите (Habitats Directive)

Основната цел на тази директива е опазването на местообитанията и застрашени видове. За ловците това означава ограничения за завършване на тяхната дейност в определени региони, където ловуването е разрешено, както и конкретни ограничения, насочени към  конкретни видове, които са под защита.

6. Регламент REACH (REACH Regulation – lead)

Този регламент контролира използването на опасни химикали, включително оловото в ловните амуниции. В последните години ЕС наложи регулации върху използването на оловни сачми във влажните зони, като процесът за пълна забрана на оловото е на финален етап.

7. Бернска конвенция (Bern Convention)

Международно споразумение, насочено към опазването на дивата природа и местообитанията в Европа. Тя налага редица рестрикции върху ловната дейност, включително върху ловуването на определени видове и използването на някои традиционни ловни методи и практики.

8. Директива за птиците (Birds Directive; AEWA; CMS; NRL)

Защитава мигриращите и застрашените видове птици в Европа. Това означава, че ловците трябва да се съобразяват с различни забрани върху лова на определени птици, както и със сезонните ограничения, за да не се нарушават популациите. Въпреки че гнездовият период за много от видовете се е изместил в годините, европейските институции не разполагат с официални данни, на базата на които да променят сроковете за ловуване на конкретните видове. Пример за ограниченията, които са породени от Директивата за птиците в България, е гургулицата, както и невъзможността за удължаване на ловния сезон на водоплаващ дивеч през месец февруари.

9. Закон за възстановяване на защитените територии, стратегия за горите (Protected Areas Restoration Law, Forestry Strategy)

Съсредоточен върху възстановяването на увредени екосистеми и устойчивото управление на горите. Стопанисващите трябва да адаптират своите практики към изискванията за залесяване и екологична устойчивост.

10. Директива за водната рамка (Water Framework Directive)

Има за цел подобряване на качеството на водните ресурси. За ловците това може да означава ограничения върху лова в райони, където съществуват влажни зони, които са приоритет за защита.

11. Регулации за хуманно отношение към кучетата (Dog Welfare Regulation)

Засяга условията, при които могат да се отглеждат и използват ловни кучета. Ловците, които разчитат на кучета за проследяване и лов на дивеч, трябва да спазват по-строги стандарти за грижа, включително хуманни условия на живот и транспорт.

12. Регулация за транспорта (Transport Regulation)

Влияе върху транспортирането на животни. Това включва правилата за пренасяне на ловни трофеи, дивечово месо и живи животни, което може да създаде допълнителни административни пречки за ловците.

Заключение

Тези регулации на Европейския съюз оказват значително влияние върху лова, като въвеждат редица задължителни правила, насочени към опазване на биоразнообразието, хуманното отношение към дивеча и устойчивото ползване на природните ресурси. Ловците трябва да бъдат добре информирани относно действащите европейски и национални нормативни актове, за да упражняват своята дейност законно, отговорно и с грижа към природата. Балансът между опазването на дивата природа и запазването на вековните ловни традиции остава ключов въпрос за бъдещето на ловната общност в България и Европа.

В този контекст Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” играе незаменима роля – като представител на ловците пред институциите, като активен участник в изработването на политики и като гарант за това, че гласът на българския ловец ще бъде чут не само у нас, но и в европейските форуми. Благодарение на усилията на Съюза ловът в България има своята легитимност, обществена подкрепа и стратегическа посока на развитие.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ