ЯЗОВИР „ЦОНЕВО“
Много рибари, малко риба по родните водоеми. Това е най-общо картината от първата свободна за риболов седмица и на най-големия язовир във Варненска област. Става риболов за занимавка с плувкаджийска въдица. Рибите са бабушки и уклеи, има и попчета-досадници. По-рядко ще се хване някоя платика или каракуда. Впрочем, тези два вида риби са предпочитани от плувкаджиите и усилията се насочват именно към тях, но засега няма данни за силен риболов по язовира.
ЯЗОВИР „ЯСТРЕБИНО“
Раците в родните водоеми се активизираха напоследък и последствията от тяхната агресивност са известни за всеки опитен рибар. Атакуват всякакви примамки, включително и предложените живи риби за стръв. Това е топпримамката за бялата риба, с която се проведоха силни излети от средата на май, след отпадане на забраната за улова й. Бели риби се хващат и сега, но в условия на рачешката инвазия риболовът е много труден и изисква често презамятане на въдиците. От мирните риби най-добре се ловят каракуди и бабушки. Нивото продължава да е тревожно ниско и едва ли ще се вдигне съществено.
ЯЗОВИР „КОПРИНКА“
За този популярен язовир поне отпадна проблемът „маловодие“. Напълни се и вече мами със зеленина отвсякъде. По достъпните брегове даже има обособени биваци, въпреки трудностите с придвижването при честите валежи от началото на месеца. На дъно се хващат каракуди от средна големина, чува се и за извадени неголеми шарани тук-там. Плувкаджии се забавляват с уклей, ако друга риба не се обади. Но чудеса в улова няма, там ще има и доста по-добри дни, убедени са хора от „постоянното присъствие“.
ЯЗОВИР „СОПОТ“
Платичките от една човешка длан, каквато е масовата им големина в язовира, са на разположение за всички, които разчитат на риболов на късо – на фидер или на плувка. Пасажите реагират почти незабавно на захранката и се събират без проблеми. После тръгва активен риболов за дълги периоди, като белият червей си остава универсална и най-силна примамка. Измежду платиките може да се вредят и бабушки от същата големина. Хората, разчитащи на въдици тип „тежка артилерия“ в родните водоеми, реализираха първи хванати шарани, но това по- скоро е инцидентен улов.
РЕКА МЕСТА
През зимата и по-ранната пролет често споменавахме реката и акцентирахме на улова ту на едри скобари, ту на трофейни кефали. Сега, от началото на сезона, друга риба сякаш излезе на преден план. В долното течение майстори на плувкаджийския риболов са се забавлявали с морунаши. При това са натрупали приличен актив в хода на деня, въпреки видимо високата вода.
РЕКА ОГОСТА
И на тази река морунашите са били най-чест улов, но има данни и за хванати щуки в долното течение, което си е топновина. Все пак зъбатият хищник сега не е особено активен.