ЧЕРНОМОРИЕТО
За необичайно добър и то доста подранил улов по нашето Черноморие писахме в миналия брой. Продължаваме темата, понеже има и още новини – на юг от Бургас вече ловят и по някой чернокоп. Влизат с лодки и въртят блесни. Налита и на чепарета, но трябва да са усилени, иначе краде куки. Има риболов и на платерина – от брега, с дънни въдици. Уточняваме, че по морето обстановката се мени всекидневно и е възможно изнесената тук информация да се окаже остаряла.
ЯЗОВИР „ИСКЪР”
Притеснителното маловодие от зимата и есента остана в историята. Язовирът е почти пълен, а все още има сняг по рилските върхове, който ще гарантира приличен воден приток и през лятото. Първите отзиви на един от най-популярите наши водоеми от откриване на сезона през миналата седмица са противоречиви – хващани са платики и каракуди, но рибите са групирани и не са повсеместно. Имало е и доста разочаровани сред рибарите. Тролингистите вадят по някоя бяла риба и неголям сом.
ЯЗОВИР „ИВАЙЛОВГРАД”
Като че ли най-трайни резултати шаранджиите реализират на този от родопските водоеми. Още в първите дни имаше трофейни попадения (представихме едно от тях за нашия конкурс), а добавиха и още шарани, надхвърлили кота 10 кг. Повечето от обособените биваци в разлятата обширна част откъм устието са съсредоточени към улова на шаран, а като бонус идват и хубави каракуди. Хищниците си остават приоритет предимно на влизащите с лодки рибари.
ЯЗОВИР „ГОРНИ ДЪБНИК”
Едри каракуди от половинка и нагоре са хит от началото на сезона на най-големия язовир в Плевенска област. Ловят ги на дъно, но любителите на „тежката артилерия” все още очакват раздвижване на шарана. Толстолобите, които се ловяха целенасочено през миналото лято, също не са се активизирали. За плувкаджиите най-сигурната занимавка са платиките и бабушките.
Рестрикциите в риболова на яз. „Пчелина” предизвикаха недоволство и протестна подписка
ЯЗОВИР „ДОМЛЯН”
Карловски риболовци се хвалят и до известна степен изказват загриженост от силния улов на платики, на фидер. В някои периоди са ловили буквално в серийно темпо. Притесненията са породени от факта, че тази риба се настани сравнително отскоро и толкова бързо сгъсти популацията си, че вече отнема териториите на другите мирни видове и налага хегемония. Такива тенденции се наблюдават и по други наши водоеми, например на „Огоста“, „Горни Дъбник“, „Сопот“.
РЕКА ОГОСТА
За хващани морунаши по реката се знае от началото на сезона. Тези дни майстори на риболова с болонези се хвалят и с хубав улов на бели мрени. Рибите не са трофейни, каквито имаше през зимата, но си ги бива – по около половинка и малко отгоре. Групирани са обаче само на определени места и си трябва доза късмет, за да се намерят и задържат.