Бурното развитие на аквакултурите в редица африкански страни от една страна решава проблемите с изхранването на населението, но от друга сериозно застрашава местното екологично равновесие. В много от изградените рибни ферми се отглеждат високопродуктивни инвазивни видове, които с времето променят местната екосистема. Вследствие на това се наблюдава замърсяване на големи водни обекти като езерата Виктория, Малави, делтата на река Окаванго, обширни участъци от река Нил и много други.
Еколози отдавна алармират, че в името на бизнеса и бързите печалби се загърбват някои проблеми, свързани с усвояването на отпадните продукти на аквакултурите и предпазването на водоемите от понататъшно замърсяване. Още по-опасна е възможността за кръстоски между инвазивни и местни видове, което ще засегне трайно генофонда. Всички тези рискове за местната екосистема се пренебрегват или дори умишлено се прикриват, за да просперира възпроизводството, а властите също не реагират адекватно на сигналите.
Специалисти от Европа, наети да работят в аквафермите, са на мнение, че много трябва да се внимава с ендемичните видове риби. Изследване е показало, че нилската тилапия, която се отглежда почти повсеместно на Черния континент, е в състояние да се размножава с всички други видове типалии, да налага своето превъзходство и така да влияе негативно на генофонда. Дават се примери с карибската тилапия, обитаваща южните части на континента. Нейната популация е сериозно застрашена именно заради нарастващата хегемония на пришълци от север.
Някои експерти предлагат обособените във вътрешните водоеми ферми да бъдат изолирани със специални заграждения, за да няма възможности за смесване на питомни с диви риби. Тази идея обаче трудно ще бъде реализирана, понеже ще се наложат солидни вложения, а повечето страни на Черния континент са бедни и не са в състояние да понесат разходи от такъв мащаб. А и няма сигурност, че с това проблемите ще бъдат окончателно решени.
В каква посока ще се развиват аквакултурите в Африка засега не е съвсем ясно, бъдещето ще покаже.
Ивайло ДИМИТРОВ