Байкалският омул – най- популярната и масова риба, обитавала от древността най-голямото езеро в Русия, бе поставен пред критично изпитание: да го бъде или да не го бъде. Числеността му драстично намаля заради безконтролен улов и ширещото се бракониерство, вследствие на което руските власти взеха спешни мерки за спасяването му.
От 2017 година изцяло забраниха промишления риболов, а на местното население от автономната република Бурятия са разрешават съвсем минимални количества. Засилиха контрола по езерото, като обособиха мобилни патрулни екипи, които обикалят целогодишно по суша и вода. Бе въведен някакъв ред, за какъвто в миналото и дума не можеше да става.
Същевременно се направиха крупни вложения по разработване на нови производствени мощности във ферми за отглеждане на омул и последващото му разселване в Байкал. Зарибителната кампания само през миналата година е реализирала над 400 милиони рибки, които вече живеят на свобода. Увеличението е четирикратно в сравнение с предходните години.
На базата на цялата тази мащабна дейност по възстановяване на основните рибни ресурси в езерото, наскоро шефът на „Росрыболов“ Иля Шестяков сподели, че през следващите 5 години популацията на омул трябва да бъде напълно възстановена и това да даде възможност за връщане на промишления улов.
Това са много амбициозни планове на властите, но да не се изхвърлят чак толкова, защото проблемите с бракониерството не са решени окончателно. А щом има риба, мераклии за лесен улов винаги ще се намерят.
***
Езеро Байкал се простира в южната част на Източен Сибир, на границата между Иркутска област на Русия и руската република Бурятия. Площта му е 32 хиляди кв. км, а водният обем – 23 хиляди куб. км. Това е най-големият сладководен резервоар на Земята с над 20% от световните запаси на сладка вода.