В периода на забраната за риболов заради размножителен процес на пролетно-лятно размножаващите се риби, за утеха на най-запалените рибари се оставят достъпни някои водоеми, обявени в списък към заповедта за забрана, подписана от земеделския министър. Като че ли най-голям интерес представляват обособените действащи или бивши баластриери, както и стари речни корита, наричани от рибарската общност корекции.
Повечето от големите реки в Северна България са коригирани още от времената на социализма. Старите речни корита се заблатиха с годините, бреговете им обраснаха и станаха трудни за достъп. Някои пресъхнаха и бяха забравени, други обаче се подхранват от подпочвени води или от близостта на реките и продължават да държат риба.
По тях може да се ловят хищници (щука, костур, даже може да изненада и сом), а има и достатъчно разнообразие от мирни риби (каракуда, платика, бабушка, червеноперка, лин, уклей).
Такива водоеми има във Великотърновско и Русенско (по поречието на Янтра), но корекции мамят рибарите и в Ловешко (по река Осъм), и в Плевенско (по реките Искър и Вит). Не всички попадат обаче в разрешителния списък, така че навременна справка ще помогне да се избере подходящата за риболов дестинация.
Другите атрактивни възможности за риболов са баластриерите – някои край големите градове, други по поречието на Марица и Тунджа. Софиянци по традиция се радват на неограничен достъп до баластриери в землищата на Долни Богров, Чепинци, Световрачане, Челопечене. В Пазарджишко има обособени баластриери край Марица, а в Старозагорско – така наречените пресевни на Тунджа, някои свързани с реката, други затворени и без допир до речна вода. Тази година са достъпни и два водоема от такъв тип в Сливенско.
Какви са „горещите новини” свързани с резултатен риболов по тези популярни обекти?
По корекциите на Янтра се получава резултатен улов на каракуда. Това е най-многобройната риба там и не случайно е най-чест гост в живарниците на местните рибари. Щуката също е сред търсените риби, но хищникът е привикнал при обичайното маловодие да живее в състояние на повишено внимание и трудно се лъже, особено ако се търсят по-едри риби. Затова и в улова преобладават щуки до килограм.
Динамичен и резултатен улов става по пресевните на Тунджа. Там в истински пролетен хит се превърна морунашът. Тази риба показва трайно присъствие през последните години и се налага като доминиращ вид, въпреки конкуренцията на бабушки, платики, уклеи.
Като че ли софийските баластриери засега разочароват, вероятно заради продължилото хладно време през тази пролет. По тях резултатите се доста скромни – ще се излъже я уклей, я бабушка, но като цяло силните риболовни дни се очакват.
Поне така твърдят рибари от „постоянното присъствие”, за които оптимизмът е неизменна черта от характера.
Както се вижда, възможности за риболов по време на всеобщата пролетна забрана не липсват. Да не подценяваме и частните и арендовани водоеми, които доста се намножиха. По тях риба има достатъчно, но правилата са други и обикновено са на принципа „хващаш-плащаш“. Но си имат своите привърженици и в това няма нищо лошо. Важно е всеки да намери удовлетворение от риболова по своя си начин.
Даниел ДОНКОВ