Заради стъпаловидния „сух режим“, въведен според надморската височина на водоемите в страната, на практика тоталната забрана трае само месец – през май. Но пък в разрешителния списък попадат популярни и по-малко известни баластриери, а те предлагат интересни възможности.
За софийските водоеми от този тип ще говорим отделно, но такива обекти има и в много други области в страната, които са разрешени за риболов. Например баластриерите в Пазарджишко, Старозагорско, Сливенско, Ямболско. Някои са от затворен тип, други са проточни, свързани с река. Във всички тях рибните ресурси не са в изобилие, но предвид ограничените риболовни възможности по това време, може да се получи приятна занимавка.
Сега им е времето да се тестват…
СОФИЙСКИТЕ БАЛАСТРИЕРИ ВИНАГИ МОЖЕ ДА ИЗНЕНАДАТ ПРИЯТНО
Баластриерите в землищата на селата Долни Богров, Челопечене, Чепинци и Световрачане. Това са част от разрешените водоеми в околностите на столицата по време на тоталната забрана. Те са от „постоянното присъствие“ в разрешителния списък години наред. Някои риболовци гледат пренебрежително към тези обекти и не са склонни да си губят времето по тях. Други са пристрастени и ги посещават най-редовно, особено пък ако живеят наблизо и са ги опознали с годините. Има и хора, които се сещат за баластриерите само през времето на забраната, когато възможностите са ограничени и разчитат, че поне
има къде да заметнат въдици
без да очакват кой знае какво. Всяка от трите категории риболовци е със своите аргументи.
По мое мнение най-перспективна и с най-впечатляващо рибно разнообразие е голямата баластриера при с. Челопечене. Освен че разполага с внушителни дълбочини, водата там е заляла цели дървета и има прекрасни условия за укритие на рибите. А има и още един бонус – съществува пряка връзка с Лесновска река, което дава възможност и за „обмен на риба“ при някои екстремни ситуации. Посещавал съм и Долни Богров, и Чепинци, докато от Световрачане нямам преки впечатления. Но съм сигурен, че ако се проведе анкета сред софийските риболовци коя е най-атрактивната баластриера, то всички ще си имат своите почитатели. И това е нормално, всеки, който е опознал особеностите на конкретния водоем, после ще трупа дивиденти от опита си. Имам приятел, който си пада по улова на хищни риби и признава само и единствено Долни Богров. И не случайно, хващал е там и сомове, и всякакви щуки, и трофейни костури. Но сега няма да правим такива класации.
Нека очертаем приоритетните риби.
Щукарският риболов тръгна от 1 май – Спинингисти и класици в трепетно очакване
Сомът присъства навсякъде
по споменатите водоеми, но данни за целенасочен улов има от Челопечене и Долни Богров. Даже на Долни Богров много често недорасли сомчета налитат на подадените за щука каракудки на тапа. През миналата година на Челопечене се хванаха доста сомове от порядъка на 20-30 кг, но все пак тяхното по-силно време е през лятото.
Щуката (за нея разрешиха риболова от 1 май) също е повсеместно разпространена.
Най-едрите щуки
са от Чепинци – няколко трофея по 10-12 кг. Такива риби има хванати и от Челопечене, а на Долни Богров по традиция излизат по-дребни зъбатки, но пък там са възможни и ефектни серии в подходящи дни. Богровските костури обаче са се прославили в рибарските среди. Даже някои ги предпочитат пред щуките и са изучили как да ги ловят. Известно е, че щипокът е топпримамка за костур от сой. Бялата риба също я има, но изглежда леко изостава в конкуренцията на агресивните риби. Може да се каже, че на Чепинци популацията й е най- стабилна, а и от Челопечене идват вести за такъв улов.
Толкова за хищниците,
да видим мирните риби
Каракудата е навсякъде и през май може да се направи целенасочен улов. Платиката е с най-стабилна популация на Челопенече, а вече се настани и на Чепинци. Интересно, но на Долни Богров я няма. Бабушка също има навсякъде. Уклеят, макар и преобладаващо дребен, е най-многоброен на Чепинци. Трябва да се отбележи, че на Челопечене и Долни Богров има и големи пасажи с червеноперки. А най- голямата пролетна атракция на Долни Богров са линовете. За тях се ходи на ранина, като вече са приучени и на алтернативни примамки (сладка царевица, жито, хляб), понеже червеите бързо се надушват от безбройните слънчаци и само на тях на бива да се разчита.
Риболовът на плувка си остава приоритетен и най-популярен, но по софийските баластриери си има и фенове на дънните въдици.
Спинингистите пък са обичайна гледка не само по баластриерите, но и по всички тези водоеми. Даже заради пренаселените с рибари брегове се научиха да влизат с лодки и да търсят спокойни риби сред плантациите от тръстики и шавари.