140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Белошипите ветрушки изпревариха пролетта

И тази година белошипите ветрушки се завърнаха от зимните си квартири в Африка, изпреварвайки пролетта. За екипа на проект ,,Възстановяване на белошипата ветрушка”, LIFE11 NAT/BG/360 пролетта настъпи днес рано сутринта, с появата на първите две, мъжки, белошипи ветрушки в колонията, в село Левка, край Свиленград.

 „BFZ дойде малко по-рано от съперника си и определено се самопровъзгласи за властелин на Модула. И тъй като доста ожесточено защитаваше новата си титла, за сега не успяваме да идентифицираме другата птица“, съобщават колегите от Сакар,.

Интересно е да отбележим, че миналата – 2016 година, BFZ отново бе първия завърнал се в колонията и, забележете, на същата дата – 23 февруари… Така че, може би претенциите му са донякъде основателни? Той е с чуждоземен произход – излюпен е в размножителният център на партньорите по проекта, испанската организация ДЕМА. BEZ е сред новите пионери на вида у нас – част от първата група 90 белошипи ветрушки, пристигнала в България през 2013 година. Тогава птиците бяха настанени в специално изградения Модул за освобождаване и адаптация на белошипи ветрушки. И явно се адаптираха добре, след като почти половината от тях се завърнаха на следващата година и основаха новата колония. През всичките години, откакто колонията съществува, 2014, 2015 и 2016, BFZ и неговата партьорка успяват успешно да отгледат  малки.

Както, може би знаете, белошипите ветрушки, тези малки соколчета, есента мигрират на юг, където са зимните им квартири. А напролет соколчетата се завръщат по родните си места, за да сформират двойки и да отгледат поколението си.

И така, честита пролет! Обещаваме да продължаваме да ви информираме за новостите около живота на белошипите ветрушки у нас.

 

Източник: “Зелени Балкани”

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ