140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Бибанът се лови на лед

Неколкократно през тази зима стана дума за хващани бибани по някои замръзнали язовири. Обикновено това става успоредно с улова на костури или бабушки, но се случва да показват и самостоятелни изяви. Първо рибари, пробвали на леда на „Веринско“, споменаха за тези наглед доста невзрачни рибки, после ги ловиха и на „Лобош“, и на „Бели Лом“, и на „Съединение“. Очевидно показват присъствие в различни региони на страната, а типично зимната обстановка не ги притеснява.

Що за риба е бибанът? Нека накратко се запознаем с него. Принадлежи към сем. Костурови и в по-далечното минало е бил познат само на дунавските въдичари. С времето обаче се е пренесъл по естествен път и се е заселил в някои от големите ни язовири. Може да се улови и през лятото, но тогава му е трудно да се пребори с конкуренцията на по-многобройните костури и слънчевки, окупирали повсеместно плитководието. Като че ли по-голям шанс има през зимата, при подледен риболов.

Все пак да уточним и друг аспект от визитката му. Става дума за обикновения бибан, който е най-разпространен. Но биолозите различават три вида, обитаващи Дунав. Другите два са високотел и ивичест. Храни се с всякакви дребни дънни организми, включително и с хайвера на ценните риби. Счита се за плевелен вид, а това до голяма степен предопределя неособено високото му реноме сред рибарите. В Дунав се хващат и по-едри бибани до 15-20 см, но по язовирите очевидно не може да порасне толкова и преобладават рибки от 10-12 см, които не надхвърлят 20-30 г.

Споменахме откъде дойдоха вести за хванати бибани тази зима, но със сигурност го има и в други големи язовири като „Ал. Стамболийски“, „Йовковци“, „Мандра“, „Овчарица“, Жребчево“. Вероятно е пренесен от птиците или заедно със зарибителен материал на някои ценни видове.

Факт е, че където се засели веднъж, популацията му се запазва, макар и да не е преобладаващ вид с оглед на голямата конкуренция за нишата в плитководието.

В брой 8 на „Рибар“ може да прочетете още подробности относно биологията и поведението на тази риба.

 

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ