Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Близкия изток – Над 4 милиона диви птици се убиват незаконно всяка година

Ново проучване на BirdLife за Близкия изток за първи път оценява мащаба на незакон­ното убийство на диви птици в Арабския полуостров, Ирак и Иран. Използвайки разноо­бразен набор от източници на данни и включвайки експертни знания, е изчислено, че в този регион се убиват или улавят незаконно между 1,7–4,6 ми­лиона птици от най-малко 413 вида, много често по време на миграция. Тревожно е, че тези данни показват само част от реалните, тъй като не всички части от региона са изследва­ни.

Незаконните улов и убийства на птици представляват гло­бална заплаха за биологично­то разнообразие и привличат голямо международното вни­мание. През 2014 г. Конвенция­та за опазване на мигриращите видове диви животни (CMS), по която повечето страни от това проучване са част, прие Ре­золюция за предотвратяване на незаконно убийство, улов и търговия с мигриращи пти­ци през 2014 г. (UNEP / CMS 2014).

Проучването разкри случаи с улов и убийство на някол­ко вида застрашени птици, включително мраморна пати­ца, кафявоглава потапница, обикновена гургулица и степна калугерица. Целта на незакон­ния улов и острел най-често е свързана със спорт, но също и за храна, главно като де­ликатес. В няколко държави убиването и уловът на птици е широко разпространен в цяла­та страна, но за други са иден­тифицирани конкретни опаснизони. Тези зони включват край­брежието на Каспийско море в Иран и планинския регион на Кюрдистан в Ирак с повече от 100 000 убити птици годишно.

Комбинирането на резулта­тите от настоящото проучване с тези за други страни от Близ­кия изток от предишни проуч­вания дава средна стойност от над 17,5 милиона незаконно убити и уловени птици (между 8,0-27,1 милиона), от които 18% са в (частично оценен) Арабски полуостров, Иран и Ирак. За справяне с мащаба на проблема са необходими незабавни действия от страна на национални органи, разра­ботване на национални плано­ве за действие, подобряване на законодателството, осведо­мителни кампании.

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ