Приоритет в дейностите по упражняване на ловното хоби за видинските ловци е борбата с хищниците. Наред с оскъдната хранителна база за дребния местен дивеч и последствията от заразата АЧС, увеличаващата се популация на вълка, чакала и лисицата в региона е причина за намаляването на дивечови запаси. Доказателството е в по-малкото на брой разрешителни за лов отчетени за 2022 г. – 2750. Основната причина е неосъществени излети за групов лов на дива свиня заради силно намалялата популация на вида, сочи отчетният доклад на ЛРС-Видин за миналата година.
При план за ползване на 172 диви свине през 2022 г. ловците от ЛРС-Видин са отстреляли само 109. Най-много са отстреляните пъдпъдъци – 6080, следвани от фазаните – 2633, яребици – 988, и зеленоглавите патици – 618.
При хищниците отстрелът за 2022 г- е най-добър при чакалите – 382, лисици – 82, и 2 вълка.
И тази година ще продължи обогатяването на дивата природа с фермено произведени животни. Във видинско редовно ловците разселват фазани. През 2022 г. със средства на сдружението са закупени 2500 фазанови птици. По Националната програма за разселване на дивеч на НЛРС-СЛРБ са получени и разселени допълнително още 750 ловни фазана. Инвестицията в дивеч е 50 000 лева.
Допълнително за подхранване в трудните зимни месеци, когато хранителната база е оскъдна, за фураж да похарчени 17 800 лева.
Макар пролетната таксация в ЛРС-Видин през 2022 г. да отчита наличието на повече от 2000 диви зайци в района, местните ловци и техните гости не ловуват на този вид дивеч. Целта е да се даде възможност на популацията да разгърне своя потенциал и най-северозападната част на страната да върне славата си на район, богат на заек.
За да достигнат целите си от началото на тази календарна година ловците са се активизирали в индивидуалното ловуване на хищници. Най-добри са в балканските дружини – Раковица, Макреш и Тошевци.
Видинското ловно-рибарско сдружение е най-голямото в страната по отношение на стопанисваната площ. На видинските ловци са предоставени 168 071 ха. ловна площ. Тя се стопанисва от 1800 ловци, разпределени в 75 ловно-рибарски дружини.