Варненски рибари масово зарязват риболова или ваденето на черна мида и се насочват към добива на много по-скъпата и ценена по Средиземноморието бяла мида. Гърци и италианци изкупуват количества директно от морската ни столица, съобщава “Десант”.
По неофициална информация цената от морския деликатес може да надхвърли 70 лева за килограм, като на ден човек може да си докара над 1500 лева от този бизнес. Въпреки забраната и опитите пазарът да бъде регулиран, рибари продължават да тралят морското дъно в опит да намерят повече количества от скъпата стока.
Бяла мида може да бъде открита край Варна в участъците на север от „Златни пясъци” и на юг от Паша дере. Бракониери буквално изорават дъното, нанасяйки непоправими вреди на екосистемите.
Доскоро непопулярен у нас, уловът на бяла мида е на път да се превърне в „златна рибка” за все повече кандидати за бързи печалби.
На 26 юни беше публикувана заповед на земеделския министър за забрана за улов на бяла мида. Тя се отнася за видовете Donax trunculus и Chamelea gallina в българската акватория на Черно море и е с валидност от 60 календарни дни, което означава, че тя ще е валидна още един месец.
Забраната за извършване на риболов на бели пясъчни миди е свързана с необходимостта от опазване на популациите им. Размножителният период на двата вида у нас започва през пролетта и завършва в края на летния сезон.