На 15 февруари в Пловдив Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ проведе традиционната годишна среща на НЛРС-СЛРБ с председателите и щатния състав на сдруженията – членове на Националната организация.
Мерки за противодействие на бракониерството бяха акцентът на дискусиите, като със свои презентации се включиха Росен Райчев, директор на дирекция „Контрол по опазване на горските територии и ловно стопанство“ към ИАГ, Георги Камбуров, прокурор във Върховната административна прокуратура и Елена Стефанова, началник отдел „Защитени територии“ към МОСВ, като към тях участниците в традиционната среща можаха да отправят своите въпроси и препоръки.
Сред обсъжданите идеи са въвеждане на задължителен минимален брой ловни надзиратели на единица ловна площ в ЛРС; разширяване на правомощията им; създаване на национална ловна стража в системата на горската администрация; сключване на договори с частни охранителни фирми с цел опазване на дивеча; законодателни промени, включително създаване на възможност за бързи производства по Закона за лова и опазване на дивеча; доживотно лишаване от право на лов за тежки бракониерски прояви.
По време на националното съвещание бяха изнесени данни, че в сдруженията от НЛРС-СЛРБ са назначени на пълен работен ден 57 ловни надзиратели, което е крайно недостатъчно за ефективна охрана на дивеча. Средно в системата на НЛРС-СЛРБ на един ловен надзирател се падат за охрана 140 хил. ха ловна площ.
Същевременно бракониерите стават все по-добре екипирани, изобретателни и отлично информирани за слабостите в законодателството, така че да избегнат санкциите на закона. Експертът в НЛРС-СЛРБ инж. Стилиян Герасков посочи, че за незаконен лов вече се използват дори и дронове, като едно от обсъжданите предложения е те да бъдат изрично посочени в закона като забранено средство за лов.
Слабости в борбата с бракониерството отчитат и от системата на горите. През 2017 г. в цялата страна са съставени 249 акта по ЗЛОД, а през 2022 г. те вече са почти двойно по-малко – 128, като причината едва ли е в намалялото бракониерство. Едва около 20% от актовете стигат до издаване на наказателно постановление посочи Росен Райчев.
Друг законодателен проблем посочи председателят на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев: ловна дружинка, на която са наложени санкции от съответното сдружение за бракониерство, лесно може да се прехвърли заедно с ловната си площ към алтернативно сдружение. Такива случаи не се рядкост, тъй като сегашното законодателство толерира „номадството“ на дружини, а и на отделни ловци.
Представителите на прокуратурата изнесоха доклади, в които да дадоха много примери от съдебната практика и посочиха слабите страни и грешките, които се допускат при съставянето на актове за установяване на административни нарушения по ЗЛОД.
В дискусията по време на тази среща се включиха представители на сдружения от различни райони на страната, които посочиха своя опит и проблеми в борбата с бракониерството. Правомощията на ловните надзиратели към сдруженията да се изравнят поне с тези на горските служители и на частните охранителни фирми, предложи Евгени Абаджиев, председател на СЛРБ „Сокол-1893“-Пазарджик. „Ако искате да охраняваме – дайте ни права и средства“, настоя той в присъствието на представители на държавните органи.
Докато не се реши проблемът с финансирането на тази дейност, няма да има напредък в борбата с бракониерството, смята и Тодор Баръмов, председател на СЛРД „Марица“ в гр. Първомай. Ръководителят на СЛРД „Лебед“-Бургас Невен Каравасилев е на мнение, че дейността би трябвало да се финансира с приходите от таксата за стопанисване на дивеча. „Тези пари трябва да се разходват целево. Ако държавата не желае да ги върне обратно в сдруженията, нека ИАГ да направи Национална ловна стража и да действа“, заяви Каравасилев. Редица изказали се обаче изразиха загриженост, че ловната охрана в момента е последна грижа на горските власти, чийто основен приоритет е дърводобивът и приходите от него.
Председателят НЛРС-СЛРБ инж. Василев запозна участниците в тази среща с основните събития от програмата за честването на 125-годишнината на Националното сдружение и напредъка по тяхната организация. Той даде и разяснения по инициираните промени в Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, касаещи вноската за стопанисване на дивеча, като представителите на ИАГ потвърдиха, че съвсем скоро промените могат да бъдат внесени за гласуване в Министерски съвет.