След оповестяването на резултата от референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз, който определи напускане на Обединеното кралство, Британската асоциация за стрелба и опазване на дивата природа (БАСОДП) излезе с официално становище.
Ето какво гласи то, цитирано от в. “Наслука”:
„Ролята на БАСОДП е да направи така, че стрелковите спортове и опазването на природата да се развиват в положителна посока независимо какви са политическите и икономическите обстоятелства. Вотът за напускане на ЕС означава, че ще има промени както в политическата обстановка, в която работим, така и в регулаторните рамки, засягащи стрелковите спортове и селските райони.
БАСОДП, най-голямата стрелкова организация в Обединеното кралство, ще положи усилия, за да може тези, които поемат управлението, да бъдат добре информирани и да оказват подкрепа на занимаващите се със стрелба.
Процесът на отделяне от ЕС ще наложи детайлен преглед на много от сферите на регулация, засягащи стрелбата и лова, като например санитарните изисквания за дивечовото месо и законите, имащи връзка с Европейските директиви за птиците, хабитатите и огнестрелните оръжия.
БАСОДП, като водеща организация в тази област, ще работи заедно с правителството, за да гарантира, че новите регулаторни рамки са целесъобразни, логични, последователни, прозрачни и насочени към подобряване на реалностите в сферата на стрелбата и опазването на природата.
БАСОПД ще остане член на Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE), така че нашият глас ще продължи да се чува при дискусиите за европейските политики, които биха имали отношение към Великобритания.“
В лично изявление председателят на БАСОДП Питър Гленсър каза следното по отношение на подалия оставка британски премиер Дейвид Камерън:
„Камерън бе ангажиран със стрелбата и опазването на природата. Като министър-председател той няколко пъти се намеси, за да могат стрелковите спортове да извлекат полза от действията на ръководеното от него правителство. Нетърпеливи сме да започнем работа с неговия наследник и да направим така, че стрелбата да продължи да носи големи икономически, социални и екологични ползи.