Мащабен научен проект във Великобритания за генетично подобряване на фермено отглеждани риби се финансира от държавната хазна. Целта е да се осъвремени аквакултурното производство в дългосрочен план. Очевидно властите в страната са наясно с важността на този сектор и реагират адекватно и съвсем навреме.
Проект „AquaLeap“,на обща стойност 1,7 млн. фунта стерлинги, има за цел да обедини академичните научни среди и експертите в бранша за мащабни генетични изследвания по отношение подобряване устойчивостта на най-популярните риби, податливи на фермено отглеждане, както и оптимизиране темповете на растеж в специфичните условия.
Ще бъде създаден Консорциум от представители на най-престижните научни университети на Острова, както и от експерти в областта на аквакултурното производство и рибопреработването. Партньорите, участващи в изследването, ще търсят решения на някои проблеми в сектора, чрез въвеждане но нови технологии за осъвременяване на производството, включително и чрез ДНК-изследвания. Ще се търсят авангардни селективни решения, но изцяло на базата на заложени високи екологични критерии.
По повод на всичко това д-р Ендрю Деви, преподавател в Института по аквакултури, споделя:
„Ние приветстваме този иновационен съвместен проект. Основен ангажимент на нашия Институт в „AquaLeap“ ще бъде подобряване на цялостния биологичен контрол за справяне с морските въшки при отглежданите садкови сьомги. Известно е какви поражения нанася болестта върху рибните стопанства на Стария континент. Убедени сме, че с общи усилия ще издигнем аквакултурите до нови, съвременни висоти. Това е бъдещето“.