М.с. Марияна Цвяткова е първият състезател жена от Габрово по ловна стрелба в дисциплината „Трап”. Започва спортно-състезателната си кариера през 1981 г., а първото й републиканско състезание е през 1983 г. в Асеновград, комплекс „40-те извора”. През 1985 г. печели първенството и за първи път става републикански шампион. От тогава досега тя е над 25 пъти републикански шампион, 3 пъти балкански шампион в дисциплината „Трап” и „Двоен трап“. Носител е на Купата на България много пъти. В историята й на състезател са участия и победи с националния отбор на България в Бърно, Чехия, победител е в кръг от световната купа в Букурещ и в световното първенство в Зул, Германия, няколко балкански първенства. През 1986 г. в Габрово е учреден клуб по ловна стрелба, в който Марияна води подготовката на ученици от средните училища и студенти от Техническия университет – Габрово. Редовен участник е в състезанията в клуб „Витска елия”- гр. Плевен, където не пропуска да се класира на призовото място.
НАЙ-ВКУСНАТА ЯБЪЛКА, КОЯТО СЪМ ЯЛА, Е ОТ СТАРИТЕ ЛОВЦИ
Марияна Цвяткова е 27-годишна, вече семейна с две деца, когато става ловец. „В онези години казваха, че е по-лесно да станеш партиен член, отколкото ловец. Колега на баща ми – бай Генчо Шумков, идваше често у дома. От приказка на приказка той започна да ми „пали чергата” да стана ловец. За да се науча първо да стрелям, се записах в курс по ловна стрелба към военния завод „Импулс”. Водеше го колегата Веселин Стоев. Той ме покани за член на ЛРД-Кметовци. Събранието се проведе в един голям салон. Вътре 80 мъже, повечето възрастни, и аз на 27 години. Десятник първата година ми беше Иван Бончев. Той беше категоричен: „Аз с млади ловци и с жени не се занимавам!” Тогава бай Генчо Шумков ме вземаше на лов с неговата дружинка Жълтеш. Първата година ловувах там. От ЛРД-Кметовци ме поканиха на лов на сърни. А аз тогава се страхувах, че ако гръмна сърна, ще се разплаче. Ако не биех, пък щях да се изложа и тогава съвсем нямаше да ме вземат при тях. Реших, че да откажа – не става. Оставиха ме на една полянка. За късмет ми изскочи една сърна. Треперейки, гръмнах по нея и тя падна в едни къпини. Мислех, че няма да мога да преживея, ако я видя умираща. Да я оставя, пак не става. Ами да, ето защо не искат жени. Ядосах се. Набрах кураж, прицелих се втори път и гръмнах. В този момент сърната рипна от къпинака и хукна към баира. Кучето на Иван Бончев – ягдтериерката Мая, в момента на изстрелите драсна подир сърната, аз пък хукнах напреко. На поста по-нагоре стоеше един дядо и рече: „Мариянке, няма да надбягаш сърната, върни се на мястото си.” Засрамих се и се върнах. На втората гонка право при мене излезе сръндак. Нямах друг избор – гръмнах му. Само че нали съм още много млада, мислех, че щом е паднало животно, гонката трябва да спре. Развиках се на гоначите, после повиках бай Митьо от с. Харачери на пусията до мене. Той извади нож и приколи животното да не се мъчи. Когато гонката завърши, Иван Бончев ме похвали: „Е, добре, че беше ти днес да ни нахраниш!”, а аз бях много щастлива от комплимента и толкова развълнувана. Така завърши първият ми лов с ЛРД-Кметовци.“
В онова минало на ЛРД- Кметовци емблематични са бай Кольо, бащата на Димитър Екимов, председателя на дружинката сега, бай Ганчо, баща на Янко, бай Недю и др. Марияна си спомня и двете ловджийки в дружинката – Радка и Маргарита Лалева– Бъчито, която всички познавали, защото карала из града мотор, и поправяла пишещи машини.
„Една история обаче, с пет от по-възрастните ловци, ми остана за цял живот. Тя ми е много скъпа. За сърни сме – общо шест човека. Няма да забравя красотата на онова слънце, на ония скалички и старците, насядали покрай мен. Типични ловци от едно време. Единият беше бай Митьо от Харачерите, а другият бай Недю, на Николай Аянов баща му. Те си говореха за нещо, бръмкаха техни неща. Усещането беше прекрасно. Почиваме си, седнали на припек на скалите, а те белят ябълки и ми подават по едно резенче. Те и до днес са най-вкусните, най-сладките ябълки, които съм яла. Дойде време да си тръгваме. Щях да карам и двамата старци с моята кола – малко полско фиатче с две врати. Както вървяхме надолу, вляво от къпинака изскочи сърна. Вдигнах пушката и сърната падна. После фиатчето едва събра багажа – раници, пушки… Отидохме у бай Ганчо. Усмихнати и доволни, мъжете оправяха сърната.“
В онези години ЛРД-Кметовци е била добре във всяко отношение, като е получавала похвали по всички класации. Тя и днес се слави като една от най-добрите в габровското сдружение. Председателят й тогава, Стефан Маринов, бил човек с много познания за лова, интересувал се от кинология и гледал кучета. След него председателствува Иван Бончев, когото ловците наричали Войводата. Той също е голям ловец и с много познания, активен и до ден-днешен. „Но дружинката си намери майстора при Димитър Екимов. Той и екипът на това ръководство направиха доста неща – подобрения и разширения на хижата, организационно колективът укрепна. Сега нещата в дружинката са добре. Жалко само, че няма много дивеч.“
През всичките години Мариянчето, както я наричат в дружинката, е била обект на много внимание и уважение, помощ, колегиалност и кавалерство от страна на колегите. „Ако съм ги оставяла, и пушката, и раницата ми ще носят. Не съм го позволявала, защото съм се старала да бъда равностойна. Това, което най-много харесвам на лова, е, че тръгваш от единия край на гората до другия, за да се разставят постовете. Вървим и си приказваме за най-различни неща. Това винаги ми е било страшно приятно. Понякога ми се струва, че това не са същите тези мъже, които са на масата. Просто в гората, вървейки, споделяйки си някакви техни или мои проблеми, разговорът е изпълнен с много топлота и приятелство. Това е, защото всеки от нас усеща природата по свой начин и понякога виждаш човека в съвсем друга светлина.“
За началото и за пътя й на израстване като състезател по ловна стрелба, тя разказва: „Когато започнах да бия по някоя друга паничка, ме записаха в окръжното състезание по ловна стрелба, което се провеждаше в Габрово. Имаше индивидуални класирания по „Трап” и „Скийт”, и по дружества. Състезанието беше събитие. Идваха хора от всякъде. На още по-голям интерес се радваше турнирът „За купата на „Импулс”. Специално състезание посветихме на 50-годишния юбилей на един от най-изявените майстори по ловна стрелба в региона – Ильо Данков от Севлиево. Той ми е бил треньор, както и Генчо Шумков, който е най-големият „виновник” да се развивам в ловната стрелба. По-късно на майсторска стрелба започна да ме учи Найден Нанев – Наньо от Павел баня, Бог да го прости. Благодарение на него постигнах високо спортно майсторство. Цялото ми семейство беше амбицирано да стана добър стрелец. Татко беше казал, че ще си продаде колата, за да ми купи пушка. Подкрепяше ме и ловното дружество. През 1981 г. започнах да стрелям, а през 1983 г. отидох за първи път на републиканско състезание в Асеновград. Всяко състезание е пълно с емоции. Аз стрелям в дисциплината „Трап” и от 25 ударих само 2 панички. Дойде един човек, бай Иван Найденов, майстор на спорта на „Трап” от Враца, и ми каза, че стрелям много добре, но грешката ми е, че не изчаквам да видя паничката. На следващия ден с неговите корекции ударих 20 панички и в първата серия бих всички останали жени. Класирах се трета. Година по-късно станах републикански шампион. Имало е доста тежки моменти. Крайният ми резултат не се дължеше само на това, че имам талант. Влагах много труд и отговорност. Много съм стреляла и много съм учила. С годините съм си мислила, че е можело да си живея по-спокойно. А аз непременно трябваше да съм първа. Явно такъв човек съм. Искам да си свърша работата по най-добрия начин.“