През 1893 година, след като вече във Велико Търново /1884 г. / ,Пловдив/1887г./, Варна/1889г./ и в София /1890г. / са учредени ловни дружества, се поражда идеята и в Пазарджик да бъде образувана такава организация.
Така на 18 ноември 1893 година се свиква учредителното събрание на пазарджишкото ловджийско дружество “Стрела”. На него присъстват 62 ловци от Пазарджик и селата Сарая, Сестримо, Драгор и др. За пръв прадседател е избран Хиник Майер, който по народност е чех, но по това време работи като съдия и прокурор в Пазарджишкия съд. За подпредседател е избран юристът Гого Петров, работил над 20 години като мирови съдия и ревностен сътрудник на списание “Природа”. За секретар на дружеството е избран видния пазарджиклия Атанас Чурински.
След образуването на националната ловна организация “Сокол” дружеството в Пазарджик се преименува на ловно- стрелченско дружество “Сокол”.
През 1929 година в Пазаржик се основава спортното риболовно дружество “Марица”. През 1947 година двете сдружения, членовете на които в голямата си част се припокриват, се обединяват в ловно- рибарско дружество- Пазарджик.
Освен своята идеална цел и организационните си задължения, членовете на сдружението в далечната 1934 година постряват в града свой ловен дом. Изграждането на голямата за времето си сграда е извършено с безкористната трудова помощ на ловците и риболовците, а организацията е изразходвала за материали на онова време 800 хиляди стари лева.
Няколко години по- късно дружеството построява за 200 хиляди стари лева една от първите в страната фазанарии. Освен това по това време действат усилено и ловните развъдници: “ Балдевско корито ” , “ Новаковец “ , “ Тополнишко корито “ , както и дружественото ловище “ Текира “ .
След 1959 година, в близост до съществуващата фазанария, ловците и риболовците от сдружението построяват рибно- стопански комплекс за производство на шаранов зарибителен материал, чийто капацитет е 1милион екземпляра на година. Освен това там се намира и великолепната ловна резиденция / виж материална база / , в която има не само ресторант, възхитителни спални помещения, но дори и басеин.
В началото на 50-те години на миналия век в Пазалджик вече съществува стрелбище с три машии за дисциплината “Трап”, а през 1965 год. в местността Мандралчак зад Акумолаторния завод в града, по посока на село Синитево, се открива ново съоръжение с 15 машини от същата дисциплина, което вече е с олимпийски размери, където по-късно се провеждат преди всичко окръжни и общински състезания.През 1980 година в местноста Писковец край града, членовете на сдружението построяват модерен ловно- стрелкови комплекс по дисциплините- “ Трап “, “ Скийт “ и “ Бягащ заек “. Това доведе до възможността лоците не само да поддържат спортната си форма, но и да излъчат отбори по различните дисциплини, които и днес са на челните места в различни национални и републикански съревнования.На новото стрелбище през 1991 год. бе проведено й републиканско първенство за мъже ,жени, младежи и девойки.