140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

CIC с 3 нови приоритета в своята дейност

cic дейност

В рамките на своята 68-а генерална асамблея Международният съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) одобри своите нови основни цели, оповестявайки нова ера за организацията с оглед на все по-голямата роля на опазването на дивата природа.

В исторически план CIC винаги е отдавала водещо място на биоразнообразието, поддържайки неговото опазване чрез устойчиво ползване на дивечовите запаси.

Подпомагайки нуждите на лова, както и ползите, които той генерира за обществото, организацията е допринесла за опазването на природата и подобряването на условията за живот във всички части на света. В последните години, обаче, проблемите, свързани с глобалното устойчиво развитие, а не само тези, свързани с биоразнообразието, доведоха до нужда от различни по своята същност дейности с цел постигане на устойчиво и справедливо бъдеще. 

         

Това е причината CIC да реши да се обвърже със следните три сфери като част от новите си цели:

-Единно здраве;

-Десетилетие на Обединените нации за възстановяване на екосистемите;

-Автохтонни народи и местни общности.

Чрез приемането на тези елементи в основниата си дейност CIC се посвещава на работата си за ново бъдеще в сътрудничеството със съмишленици на индивидуално и организационно равнище.

Единно здраве, Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите и включването, участието и партньорството с автохтонните народи и местните общности ще бъдат дълбоко интегрирани във всички елементи на работата на CIC в бъдеще.

Ето някои подробности за новите направления в работата на CIC.

Единно здраве

Единно здраве е интегриран, обединяващ подход, който има за цел устойчиво балансиране и подобряване на здравето на хората, животните и екосистемите. Той се базира на принципа, че здравето на хората, домашните и дивите животни, растенията и заобикалящата среда са тясно свързани и взаимно зависими. Появата на зоонози и тяхното влияние върху света бяха ясно демонстрирани от COVID-19.

Отчитайки всичко това, CIC ще се постарае да мобилизира и да работи с множество сектори и общности с цел справяне с най-належащите проблеми за развитие по модерен и ефективен начин.   

Десетилетие на ООН за възстановяване на екосистемите

Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите е инициатива, която се осъществява между 2021 и 2030 г. Тя има за цел да предотврати, деградацията на екосистемите на всеки континент и във всеки океан. С цел възстановяване на здравето на екосистемите CIC също подпомага намаляването на бедността, борбата с климатичните промени и предотвратяването на масовото измиране на животински видове.

Ловците вече са ангажирани с управлението и възстановяването на екосистемите – дейности, които ще трябва да се подобрят, за да се окаже подкрепа на Десетилетието на ООН.

Фотоконкурсът с фотографии от дивия свят на CIC тази година се проведе за подпомагане на инициативата. Той представляваше част от дейностите за увеличаване на осведомеността и подпомагане на възстановяването на екосистемите.

Автохтонни народи и местни общности

Автохтонните народи и местните общности не само живеят сред съответните природни ресурси и ги използват устойчиво, те също така работят на първа линия за тяхното опазване и възстановяване.

Конвенцията за биологично разнообразие (CBD) и Международният съвет за защита на природата (IUCN) са го осъзнали и сега поставят силно ударение върху автохтонните народи и местните общности като част от техните ценности и дейности.

През последните години CIC работи, за да даде гласност на проблемите на автохтонните народи и местните общности, подкрепяйки тяхното право да управляват устойчиво и да използват природните си ресурси. Този процес  се съпътстваше от дейности по включването на въпросните народи и общности във всички нива на вземането на решения за околната среда.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ