Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES) проведе своя 78-и конгрес в швейцарския град Женева. Срещата включваше обширна работна програма, състояща се от 127 работни документа, обхващащи 87 теми, свързани с подготовката на Общото събрание на организацията (CoP20) в Узбекистан.
Ключови точки от дневния ред на срещата бяха, наред с другото, ролята на CITES за намаляване на риска от бъдещи зоонози, стратегическата визия на CITES, прегледът на значителната търговия, ангажирането на коренното население и местните общности, както и срещата за диалог на CITES за държавите с популация от африкански слонове.
По време на срещата Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) присъства на съпътстващи събития и имаше възможност да взаимодейства със заинтересовани страни и представители на правителството, включително делегати на ЕС, насърчавайки съдържателни дискусии. Вечерта на 6 февруари FACE беше домакин на добре посетен прием за делегатите, създавайки ценна възможност за присъстващите да общуват и обменят идеи.
Какво представлява Постоянният комитет?
Постоянният комитет предоставя политически насоки на секретариата на CITES относно прилагането на конвенцията и наблюдава управлението на бюджета на секретариата, наред с други отговорности. Неговите членове са държави, представляващи всеки от шестте основни географски региона: Африка, Азия, Европа, Северна Америка, Централна и Южна Америка и Карибите, както и Океания. Броят на представителите от всеки регион е пропорционален на броя на страните в съответния регион.