В началото на миналата седмица Асошиейтед прес (АП) разпространи тревожен доклад на водещи природозащитни организации, с който експерти най-отговорно предупреждават, че коронавирусът COVID-19 представлява много сериозен риск за бъдещето на застрашената от изчезване планинска горила (Gorilla beringei beringei). Вирусът убиец поразява също шимпанзетата и други примати.
В Конго, Уганда, Руанда около 900 планински горили живеят в защитени територии. Към септември 2016 г. тяхната численост се оценява на 880 екземпляра.
Националният парк „Вирунга“ в Конго, в който живеят около една трета от всички представители на този подвид, поставя рестрикции за посетителите до 1 юни. Официално обявената причина за това решение са „съветите на доказани в областта експерти, посочващи, че приматите, включително планинските горили, са податливи на усложнения, произтичащи от коронавируса COVID-19.”
Съседна Руанда също временно прекратява туризма и изследователските дейности в 3 национални парка, които са дом на примати като горили и шимпанзета.
Планинските горили са предразположени към някои респираторни заболявания, от които се разболяваме и ние. Те обаче са изключително опасни за приматите. Това е официалното становище на Световния фонд за природата (WWF), което ограничи максимално стандартните туристически турове в Националния парк Вирунга. Правилата за отстояние, които се въведоха, изискват минимум 7 метра дистанция между приматите и туристите.