Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Д-р Цвятко Александров: В момента болестта „син език“ не застрашава сериозно популациите на дивите преживни животни

александров син език

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви 8 нови случая на болестта “син език” при диви преживни животни, за което вече ви информирахме подробно, с което общият брой на заразени животни на територията на страната стана 11. Напомняме, че “син език” е вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни (говеда, овце, кози, биволи, сърни, благородни елени, елени лопатари и муфлони), което се предава само чрез кръвосмучещи насекоми, които преди това са хапали друго заразено преживно животно.

БАБХ установи 8 нови случая на заболяването „син език“ при диви животни

Повод да потърсим за повече информация зам.-изпълнителния директор на БАБХ д-р Цвятко Александров, които е и член на УС на НЛРС-СЛРБ, са опасенията на ловната общност, че след като Африканската чума по свинете значително редуцира популацията на дивата свиня, подобна съдба може да застигне и дивите преживни животни. Ето какво сподели той за сайта SLRB.BG.

„При „синия език“ заразата се разпространява по вектор, т.е. трябва да има разпространител, който в случая са кръвосмучещите насекоми. Те се лепят по стъклата и фаровете на автомобилите, например, и така се пренасят на големи разстояния. Сега вече сме ноември месец, насекомите измират от хладното време и векторите на разпространение изчезват. Така че до момента каквото е станало е станало, болестта няма да се разпространява повече, евентуално нови огнища ще очакваме напролет. Според мен случаите, който БАБХ обяви тези дни са само върха на айсберга, а разпространението на болестта е било много по-голямо.

Установената зараза от „син език“ е от тип 4, същият, който бе констатиран у нас през 2014 г. В момента е масово разпространен в Гърция, Северна Македония и Сърбия по овце, кози и говеда, но у нас няма такава опасност, защото от 2015 г. масово ваксинираме домашните преживни животни и те имат защита. Това обаче не се отнася до дивите преживни животни. Със сигурност, дори и да има ново разпространение на син език по дивите животни, загубите няма да са толкова големи, каквито са щетите от африканската чума по дивите свине. Много по-голям брой преживни диви животни преболедуват „синия език“ и очаквам малките на елените и сърните напролет да имат изграден имунитет.“

Посетете нашата Фейсбук страница 

 

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ