Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Дългият кеп върши по-добра работа

дългият кеп

Кепът с подходяща телескопична дръжка вече е не­изменна част от оборудването на съвременния рибо­ловец. Ползва се и от шаранджии (там просто е за­дължителен), и от плувкаджии, и от спинингисти. При всяка категория риболовци този кеп е от различен вид и калибър и това е разбираемо, но от ползата му едва ли някой ще се отрече.

Най-общо казано, с помо­щта на обръча и опасалата го мрежа, пресрещаме закачена­та и идваща към брега риба и улесняваме изваждането й. Така на практика спестяваме някои критични ситуации, ко­гато тя, под инстинктите за самосъхранение,

показва яростна съпротива

дългият кеп

и беснее в плитката вода. Ако е по-едра, напълно възможно е късане или откачане, а не са изключени и заплитания в крайбрежната растителност.

Кепът при различните кате­гории риболовци е различен. За плувкаджията е важно дръжката да е дълга и срав­нително лека, за да не нате­жава в разтегнато положение. Предполага се, че предстои динамичен риболов на по- дребни до средни риби, така че ползването му ще е учестено.

За състезателите това е задължителен елемент

от ваденето на всяка риба. Любителите нямат нужда от чак такива застраховки. Те може да си позволят дребните риби да вадят директно, а кеп да подлагат само за по-едри­те.

При спинингисти и мухари, предвид спецификата на тех­ния начин на риболов, кепчето може и да е по-компактно, с лесно сгъваема дръжка и да има възможност да се раз­тяга на момента, в случай на нужда. Даже специалните му­харски кепове се изработват с къса дръжка.

дългият кеп

Шаранджиите са от „тежката категория“ в риболова и

там кеповете са и най- внушителни

с голям обръч (или триъгъл­ник) на рамката и дълбока здрава мрежа. Дръжката също е по-масивна, обикновено те­лескопична.

В днешно време произво­дителите на кепове до голяма степен са унифицирали произ­водството и лесно се намират взаимозаменяеми елементи. Главите са с различна го­лемина, но чрез стандартна резбова сглобка може да се окомплектова с подходяща по дължина дръжка. Особено голямо е разнообразието на кепове за любители на плувкаджийския риболов. Главите са с олекотена алуминиева рамка, а вече се продават и такива с мрежи на силиконова основа, които на практика не се мокрят и лесно се почист­ват. Освен това куката почти не се забива в изкуствената материя.

Препоръчваме и в заглави­ето избор на кеп с по-дълга дръжка. Но как да преценим

до каква степен да е дължината му

дългият кеп

Ако разчитаме на прът с макара, при вадене на рибата трябва да съобразим навива­нето на линията с дължината на дръжката на кепа. В проти­вен случай може да се окаже, че няма как да подведем ри­бата над подложената рамка. Леки отклонения от оптимално оставената свободна линия се компенсират, като издиг­нем пръта във височина или просто наведем върха му. При работа с директен телескоп обаче нещата стават по-слож­ни. Там дължината на линия­та няма как да се регулира с макара. Приближаването на закачената риба става само с издигане върха на пръта във височина. По-дългата дръжка на кепа в този случай дава по­вече възможности за маневри.

Когато рибата попадне в об­ръча, кепът плавно се изтегля, като мрежата се придърпва по повърхността – така нито рибата може да излезе, нито пък рискуваме счупване на ня­коя секция от прекомерна те­жест. При шарански риболов най-уместно е кепът да бъде в ръцете на помощник, който да се включи при ваденето на всяка по-едра риба. Във всеки случай ваденето става чрез изтегляне. Всяко издигане на по-голяма маса носи риск от чупене на дръжката на дългия кеп.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ