Кепът с подходяща телескопична дръжка вече е неизменна част от оборудването на съвременния риболовец. Ползва се и от шаранджии (там просто е задължителен), и от плувкаджии, и от спинингисти. При всяка категория риболовци този кеп е от различен вид и калибър и това е разбираемо, но от ползата му едва ли някой ще се отрече.
Най-общо казано, с помощта на обръча и опасалата го мрежа, пресрещаме закачената и идваща към брега риба и улесняваме изваждането й. Така на практика спестяваме някои критични ситуации, когато тя, под инстинктите за самосъхранение,
показва яростна съпротива
и беснее в плитката вода. Ако е по-едра, напълно възможно е късане или откачане, а не са изключени и заплитания в крайбрежната растителност.
Кепът при различните категории риболовци е различен. За плувкаджията е важно дръжката да е дълга и сравнително лека, за да не натежава в разтегнато положение. Предполага се, че предстои динамичен риболов на по- дребни до средни риби, така че ползването му ще е учестено.
За състезателите това е задължителен елемент
от ваденето на всяка риба. Любителите нямат нужда от чак такива застраховки. Те може да си позволят дребните риби да вадят директно, а кеп да подлагат само за по-едрите.
При спинингисти и мухари, предвид спецификата на техния начин на риболов, кепчето може и да е по-компактно, с лесно сгъваема дръжка и да има възможност да се разтяга на момента, в случай на нужда. Даже специалните мухарски кепове се изработват с къса дръжка.
Шаранджиите са от „тежката категория“ в риболова и
там кеповете са и най- внушителни
с голям обръч (или триъгълник) на рамката и дълбока здрава мрежа. Дръжката също е по-масивна, обикновено телескопична.
В днешно време производителите на кепове до голяма степен са унифицирали производството и лесно се намират взаимозаменяеми елементи. Главите са с различна големина, но чрез стандартна резбова сглобка може да се окомплектова с подходяща по дължина дръжка. Особено голямо е разнообразието на кепове за любители на плувкаджийския риболов. Главите са с олекотена алуминиева рамка, а вече се продават и такива с мрежи на силиконова основа, които на практика не се мокрят и лесно се почистват. Освен това куката почти не се забива в изкуствената материя.
Препоръчваме и в заглавието избор на кеп с по-дълга дръжка. Но как да преценим
до каква степен да е дължината му
Ако разчитаме на прът с макара, при вадене на рибата трябва да съобразим навиването на линията с дължината на дръжката на кепа. В противен случай може да се окаже, че няма как да подведем рибата над подложената рамка. Леки отклонения от оптимално оставената свободна линия се компенсират, като издигнем пръта във височина или просто наведем върха му. При работа с директен телескоп обаче нещата стават по-сложни. Там дължината на линията няма как да се регулира с макара. Приближаването на закачената риба става само с издигане върха на пръта във височина. По-дългата дръжка на кепа в този случай дава повече възможности за маневри.
Когато рибата попадне в обръча, кепът плавно се изтегля, като мрежата се придърпва по повърхността – така нито рибата може да излезе, нито пък рискуваме счупване на някоя секция от прекомерна тежест. При шарански риболов най-уместно е кепът да бъде в ръцете на помощник, който да се включи при ваденето на всяка по-едра риба. Във всеки случай ваденето става чрез изтегляне. Всяко издигане на по-голяма маса носи риск от чупене на дръжката на дългия кеп.