Обичайна гледка от брега на водоема: баща и син замятат въдици непосредствено един до друг. Таткото е напред с материала, а момчето тепърва се учи на тънкостите в занаята. Навива прибързано, често заплита линията при засичане, прави неориентиран замах при замятане – типичните грешки на младостта и липсата на опит.
Малкият рибар кипи от ентусиазъм и гласно изразява възторга си от всяка уловена рибка. „Зарибяването“ за каузата на риболова върви с пълна сила. Изведнъж обаче върхът на въдицата му се свива застрашително, детето извиква стреснато, даже уплашено от неочаквано силната съпротива. Бащата се намесва авторитетно и взема нещата в свои ръце. Така „бойното кръщение” се отлага за неопределено време.
Ако таткото е бил достатъчно съобразителен, за да предаде
някои теоретични уроци
на момчето как да действа при борба с едра риба, сега то може би няма да има нужда от помощ. Пък и нали все някога трябва да поеме риска да се справи с голямото предизвикателство. Далеч по-добре би било родителят да остави момчето да си довърши работата, като бъде готов да му съдейства с кепа или с някои адекватни указания. Вероятно ще се наложи да го упъти как да държи линията, кога да отпусне рибата, как да я изтегли встрани, за да я предпази от близка растителност. Колкото и добра теоретична подготовка да има човек,
в такъв критичен момент
е възможно да настъпи объркване. Особено ако начинаещият рибар е все още в детска възраст.
Най-важното е да няма паника. Грешки е допустимо да се направят при вадене на първата едра риба. Може дори да са фатални и трофеят да си замине. Това означава, че със сигурност те няма да бъдат допуснати при следващия подобен случай. Не бива да се прави трагедия от пропиления шанс. На всеки може да се случи. Трофеи са изпускали и най-големите майстори. Хокането и назидателният тон са неуместни. Излишно е да се травмира детето по този начин. По-добре в спокоен тон да се пресъздаде ситуацията, да се отчетат пропуските, за да не се допускат занапред.
Ако всичко мине благополучно и малчуганът се справи сам (или с малко помощ) с рибата, то
адмирациите за героя
на деня са задължителни. Първата голяма риба ще даде нужното самочувствие на всеки начинаещ рибар, независимо дали е дете или възрастен човек. Ако обаче в процеса на борбата са допуснати грешки, не ги премълчавайте! Нека се радва на победата, но да знае, че ако бъдат допуснати отново, следващият трофей може и да си замине.
Понякога се случва късметът да споходи някой млад рибар-новобранец, когато е сам на водоема. Детето е достатъчно пораснало, за да може да отиде на риболов и самостоятелно. Досега помощта на таткото е гарантирала спокойствие, но вече
сам си носи отговорността
Та в този момент да си спомни препоръките на татко. Дори да замятате за дребна риба, никога не изключвайте възможността да ви навести някой трофей. Това означава винаги добре регулиран аванс, за да няма късане при рязък мощен удар, наличие на разпънат кеп (ако е сгънат в раницата няма да помогне), избор на чист бряг, откъдето да може да се доближи рибата и най- важното – добре премерени действия с пръта и макарата, без да се дават възможности за резки движения на рибата. Запомнете: риболовецът трябва да предвижда всеки следващ ход на рибата и да е подготвен за съответната реакция!
Самостоятелната победа в такава трудна битка издига стойността на постижението и носи самочувствие на детето. По-натам вече такива срещи със силни риби ще са все по-очаквани и ще се възприемат рутинно.