Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

До границата с България – Гръцки ловци са против прехвърлянето на вълци

вълци гърция

Категорично несъгласие с решението за прехвърля­не на вълци от Национален парк „Парнита“ към райони в Северна Гърция в близост до границата с България изразява ловната федера­ция КОМАТ в Гърция.

В официално изявление, публикувано на уебсайта си, организацията подчер­тава, че подобна интервен­ция изисква задълбочени генетични, здравни и еко­системни анализи, както и предварителна подготовка на засегнатите местни общ­ности.

КОМАТ изтъква сериоз­ни екологични и практични опасения относно премест­ването на вълците. Осо­бено внимание се обръща на липсата на достатъчна научна обосновка и прав­на яснота, както и на риска от нарушаване на съществу­ващите популации и соци­алната структура на живот­ните.

В документа се акцентира върху опасността от вътре­видови конфликти при въ­веждането на нови вълци в територии с вече установе­ни глутници. Според феде­рацията подобни действия биха могли да доведат до изтласкване на хищниците към населени места, създа­вайки нови предизвикател­ства за хората.

Ловната организация припомня последните про­мени в европейската директива относно защитения статут на вълка и настоява за балансиран и научно обоснован подход, основан на устойчиво управление и защита на обществения интерес.

Решението идва на фона на разпореждане от гръц­ки прокурор за преместване на вълците от парка „Парнита“ край Атина, кое­то предизвика широк об­ществен и научен дебат в Гърция.

Според експерти, цитирани от гръцки медии, популацията на вълците в планината Парнита, близо до Атина, наброява около 50 екземпляра. Тяхното присъствие се е увеличило след голям горски пожар през 2007 г., който пара­доксално е довел до нара­стване на популацията на елените в района – основна плячка за хищниците.

Въпреки че в изявление­то не се споменават кон­кретни локации за преместване на вълците, експерти отбелязват, че всяка по­добна интервенция близо до границата би могла да повлияе и на българската територия, тъй като въл­чите популации не се съо­бразяват с държавните граници.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ