Наред с емоциите по време на груповите излети на дива свиня ловците от 17-те дружинки на благоевградското ловно сдружение мислят и са готови за зимното подхранване на дивеча, без значение кога ще стане належащо. Като истинските стопани те не губят ориентира и смисъла на този неотложен ангажимент – навременната подготовка за помощ на дивеча в тежките зимни месеци. Някои дружинки имат собствена концепция и политика касаеща подхранването.
На този етап едва ли има необходимост от подхранване, защото в ловните полета все още има диворастящи плодове, остатъци от селскостопанска продукция. Буковият жълъд е в изобилие тази година, а почти всички диви животни го предпочитат.
„Четирите групи на нашата дружинка държат в запас достатъчно количество царевица, която ще бъде особено нужна през месеците януари, февруари и март – обясни председателят на ловната дружинка в Симитли Йордан Филипов. – Това е периодът когато дивечът не само физически е отпаднал, но и имунната им система се нуждае от укрепване преди размножителния период.
Особено критични са последните седмици на месец март, когато хранителната среда е изчерпана и това е моментът за реална помощ за дивеча. В нашата годишна програма е отделено сериозно място именно на задачите, свързани с подхранването през тези първи месеци на годината. Грижата за залагането на концентриран, листников и тревен фураж на четирите групи е обща. Няма значение коя група къде ловува. Графикът е железен, изпълнява се стриктно и се контролира непрекъснато.”
Ръководството на сдружението в Благоевград, в лицето на председателя Иван Василев и Управителния съвет, от рано също следят за изпълнението на планираните задачи по подхранването на всички дружинки. Хранилките за едър дивеч – сърни и диви свине – вече са почистени и ремонтирани.
16 тона сено от планински ливади и люцерни са приготвени за екстремни зимни условия. При нужда спасяваща храна за сърните са и листниците от дъбова, брезова, тополова и брястова шума, като тази година изградените листници са повече от 50 кубика.
Специално внимание е обърнато на председателите на дружинките да не подценяват целогодишното поддържане и зареждане на солищата. За тази цел са раздадени повече от четири тона каменна сол. Тя е решаващ компонент за доброто здраве и кондиция на дивеча през цялата година.
Освен традиционния концентриран фураж от царевица на зърно в някои дружинки вече се залагат ябълки, цвекло и други плодове. Наблюденията показват, че се консумират с удоволствие и от едрия и от по-дребния дивеч.
В сдружението не се подценяват и грижите по подхранването на пернатите. За хранилките и полигоните за хранене са приготвени достатъчни количества от ечемик и пшеница.
Проблем за зимното зареждане на хранилките е лошото състояние на горските пътища в ловните полета, които се експлоатират от дърводобивни фирми, но не се полагат грижи за тяхното поддържане. Това не е по силите на много от дружинките поради липса на подходяща техника и финансов ресурс и това налага зареждането да се извършва с жива тяга.