Зачестилите тази пролет срещи на габровци с кафява мечка в различни части на града стана причина на 30 май Областната администрация в Габрово да организира среща на експерти и ръководители на Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите (РИОСВ), Регионалната дирекция по горите (РДГ), Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП), Държавното горско стопанство (ДГС) Габрово, ДЛС „Росица“ – Лъгът, Национален парк „Централен Балкан“, Природен парк „Българка“, както и представители на четирите общини в областта.
Министерството на околната среда и водите в срещата представи Радостина Галатионова, главен екперт в Националната служба за защита на природата и Александър Дуцов от WWF- България, която е единствената структура с разрешително от Министерството на земеделието и храните за улавяне и преместване на т.н. проблемни мечки.
След активна дискусия на участниците се стигна до идеята да бъде създадена работна група от експерти по лова, ветеринарно-медицинската дейност и местната власт, която да реагира на сигнали за появила се кафява мечка.
При постъпване на сигнал за поява на мечка в населено място работната група трябва да установи степента на заплаха, щетите, да уведоми РИОСВ и РДГ за предприемане на съответни действия.
Експертите посочиха няколко от причините за честата поява на кафява мечка в териториите на човека: пролетта и лятото са размножителен сезон за мечките, женските и малките са изтласкани към периферията на местообитанията, което създава грешно впечатление за нарастване числеността на вида.
Друга причина е, че животните са привлечени от леснодостъпна храна в дворовете, необезопасени или незаконни сметища.
Експертите препоръчват да се вземат предпазни мерки, които, ако се спазват, ще предотвратят привикването на мечките към леснодостъпната храна и превръщането им в проблем за човека.
1. Обезопасяване на кошери, овощни дървета, кошари извън населени места /например инсталиране на електропастири, огради и др./;
2. Да не се допуска домашен добитък да бъде пускан на паша без пастир;
3. Недопускане на нерегламентирано изхвърляне на храни, хранителни отпадъци и умрели животни.
Кметове и кметските наместници на територията на област Габрово ще бъдат информирани за мерките в случай на нежелани срещи с кафява мечка, както и законовите процедури при възникнали материални щети и обезщетения.
Мариана Мандичева