Европейският риболовен сектор поиска от еврокомисаря по околната среда, океаните и рибарството Вирджиниус Синкевичиус да предприеме спешни и адекватни мерки за противодействие на социално-икономическото въздействие, причинено от връхлетялата ни епидемия от коронавирус.
С оглед на взетите драстични мерки по ограничаване на заразата във всички страни от Европейския съюз и минимализирането на движението на хора и стоки, се наблюдава и неизбежен отлив от рибните пазари. Неусвоената рибна продукция води до излишък и това ще наложи свиване или дори прекратяване на риболовната дейност. В тази ситуация риболовният сектор счита за приоритет Комисарят по околната среда, океаните и рибарството на Европейската комисия да информира както правителствата, така и самата индустрия за европейската финансова помощ, с която разполага. А също и по какви механизми ще се предвижда евентуална компенсация, за да се опази секторът от фалит. Освен това е необходимо да се предприемат допълнителни и извънредни мерки за компенсиране на икономическите загуби в случаите, когато тези източници на финансиране са недостатъчни в дългосрочен план или не се предоставят на национално ниво.
Хавиер Гарат, президент на Europêche сподели: „Преживяваме безпрецедентна криза и вече няколко държави, включително Испания, реално виждат отрицателното икономическо въздействие от мерките за предотвратяване на разпространението на коронавируса в риболовния сектор. Значителното намаляване на търсенето и цената на рибните продукти ще доведе до това, че много рибари ще бъдат принудени да спрат дейността си Затова е необходимо спешно мобилизиране на финансовите ресурси за подпомагане на сектора“.
Животът и здравето на хората в риболовния бранш е важен и е от първостепенно значение, но още отсега трябва да се мисли за времето, когато кризата ще отмине. Да не се окаже, че голяма част от рибарите в Евросъюза вече ще са безработни и без реални доходи.