На 6 години прилагането и ефектът от Директивата за хабитатите на Европейски съюз трябва да се докладват на всички страни членки на ЕС. Особено внимание се обръща на статута на хабитатите и видовете, изброени в Директивата. До август 2019 г. трябваше да бъдат представени всички доклади за периода 2013-2018 г. Тези доклади бяха предадени в началото на март, след което започна тяхното разглеждане. Общественото обсъждане завърши на 8 март 2020 г.
Въз основа на предадените доклади Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) проведе първоначален анализ на екологичната оценка, разглежданите териториални обекти и тенденциите в развитието на хабитатите на четирите големи вида хищници в Европа.
Като цяло параметрите на установените от дълги години популации от едри хищници остават същите, но през последните години определено
„ЕДИНАКЪТ” СТАНА ГЛАВЕН ГЕРОЙ
В Европа вече няма държава без вълк на своя територия. Последната бе Белгия, но през зимата на 2018 г. и там се появи представител на вида – нещо невиждано през последните 100 години. Това бе последната страната в Европа, в която нямаше присъствие на вълци.
Към момента числеността на вида в отделните части на Стария континент е изключително голяма в сравнение с бройката, която бе отчетена преди десетина години. Вълкът вече е широко разпространен на територията на целия континент и се размножава с бързи темпове. Но това увеличение на вълчата популация и разрастването на ареала на разпространение на вида изглежда не впечатлиха т. нар. докладчици.
НЕГЛИЖИРАНЕТО НА ФАКТИТЕ СЪЗДАВА ПРОБЛЕМИ
За всеобща изненада стремглавото и все по-агресивно завръщане на вълка на Стария континент през последните няколко години почти не се отчита в докладите, въпреки че е значително. Затова не може да се промени неговият статут като вид. Именно той играе изключително важна роля при определянето на възможностите и подхода за стопанисване, но уви…