Бумът на пролетното разселване затихна. От цялата страна кореспондентите ни съобщават за масово разселване на фермен дивеч, разбира се, като предварително за известен период птиците се адаптират във волиери. Какъв е тазгодишният резултат като статистика, кой е фаворитът на ловците като предпочитание за отстрел, каква е перспективата на фермения дивеч и т.н., въпроси, които коментира инж. Борислав Бечев, управител на „Сокол-БЛРС“.
– Инж. Бечев, тазгодишното разселване на фермено произведен дивеч приключи. Каква е рекапитулацията като обща бройка на закупения дивеч? Какво ни казва сравнението с предишни години?
– На 11 март приключи традиционното пролетно разселване на 270-дневни птици преди яйценос. На територията на 26 ловно-рибарски сдржения в системата на НЛРС-СЛРБ бяха разселени 6075 яребици и 2544 фазана. Запазваме нивото на разселването от минали години, като леко се увеличи броят на фазаните.
– След като АЧС елиминира дивата свиня като основен ловен обект, дребният дивеч ли е алтернативата за ловците? Имате ли наблюдения за техните предпочитания за фаворит тази година?
– АЧС оказа съществено влияние в ловните територии и популацията на дивеча, което рефлектира и върху нашата дейност – производството на дребен дивеч за разселване. Както е известно, фирмата на Националната ловно-рибарска организация – „Сокол-БЛРС“ – на територията на своите стопанства за производство на дребен дивеч – Русе, Сливен, Враца и Луковит, отглежда ловен фазан, яребица, тракийски кеклик, полудива патица и от няколко години хита на дребния дивеч – дивия заек. А колкото до предпочитанията на ловците за тази година, ще кажа няколко цифри, с които ще илюстрирам какво искат нашите сдружения по заявки, обвързани с договори, за да можем да натоварим стопанствата с производство на дребен дивеч за 2021 г. За територията на 46 ловно-рибарски сдружения по заявки и сключени договори трябва да произведем 60 000 фазана в различните възрастови групи: 45-, 60-, 90-дневни и вече за следващата година 270-дневни. За територията на 32 ЛРС в страната сме се заели да изпълним договорите за около 15 хил. яребици. За територията на 10 ЛРС трябва да произведем 2500 кеклика, а за територията на 15 ЛРС – 4500 полудиви патици, освен това с дивия заек и с 13 ЛРС в страната имаме сключени договори за производство на 909 бр. див заек на 60-дневна възраст.
Вашето впечатление за нагласата на сдруженията за разселването на дребен дивеч – дългосрочна инвестиция ли правят, или моментна, докато се завърне дивата свиня?
– През 2010 г. яребицата беше рядкост и малко се срещаше на територията на ЛРС. Тогава в резултат на заявките на сдруженията почнахме интензивно да натоварваме стопанствата в Сливен и Враца и произвеждахме 25 000 – 28 000 яребици годишно в различните възрастови групи, цитирани по-горе. През 2021 г. произвеждаме 15 000 бр. яребици. Това означава, че производството и разселването на яребица и променливите движения при фазана са дългосрочна инвестиция. Всяка година се купуват нови и нови количества, като намалените количества на яребица означават само едно: ловните местообитания на яребицата са наситени с този вид.
Прави впечатление, че през 2021 г. се увеличава търсенето на 270-дневните фазани за пролетно разселване. Въпреки че са най-скъпи и най-енергоемки за производство, нашите сдружения предпочитат да си купят по-скъпите птици, да ги пуснат през пролетта на кален дарната година и те в природата да си снесат яйцата, с което ще се увеличи неколкократно популацията на фазана. Разбира се, през есента той се ползва според таксационния план и това е един непрекъснат цикъл. Сдруженията, които купуват и разселват много птици, няма да пропусна да ги спомена: ЛРС-Русе с 6000 фазана, Бяла с 3000, Силистра, Бяла Слатина – също.
За яребицата периодът от 10 години се оказа изключително добър като резултатност. Ловните полета на Пловдивско, Пазарджишко, където е типичното местообитание на яребицата, изглежда, че са наситени достатъчно с тези птици. И въпреки ползването количеството им не намалява. Лекият отлив на заявките за тях идва от това, че вече в ловните полета на сдруженията има достатъчна популация на този вид дивеч и не са им необходими големи количества.
Прави впечатление, че намаляването на популацията на дивата свиня ще е един малко по-дългосрочен процес, дай Боже да мине по-скоро. Това означава, че трябва да се преосмисли политиката по отношение на дребния дивеч, за да може нашите ловци в системата на Националната организация да упражняват успешно любимия спорт, или докато се завърне дивата свиня, трябва ловните полета да бъдат наситени с дребен дивеч, включително и с наша помощ с изкуствено произведения в стопанствата ни. Успешен вече е и проектът за производството на див заек, който започнахме преди 7-8 години. По линия на Националната програма в началото бяха закупени 5 двойки див заек за стопанството във Враца, а в момента имаме вече 90 двойки в стопанствата ни в Луковит – 45, във Враца 25 и останалите са в Русе и Сливен. Това означава, че всяко едно стопанство, където отглеждаме птици, има съответната малка или по-голяма мощност за отглеждане на див заек и в цифри за територията на 13 ЛРС ще трябва да произведем по заявки 909 бройки. Производството на див заек за фирмата вече е вид бизнес, което предизвиква голям интерес у нашите структури. Изключително трудно и проблемно е производството на див заек, затова и цената му никак не е малка, но въпреки това нашите сдружения дават заявки. Например ЛРС-Шумен, което отдели почти целия си ресурс за задивечаване – 40 000 лв. за закупуване на 330 бр., Бяла Слатина, Дупница, Пазарджик, или общо на територията на страната тази година трябва да произведем не по-малко от 1500 бр. див заек. Или както е казал народът, апетитът идва с яденето. Надяваме се, че след няколко години популацията на дивия заек ще достигне резултатите каквито са при яребицата.
Инж. Бечев, производствените мощности на подопечните ви стопанства задоволяват ли завишеното търсене на фермен дивеч от сдруженията? Какви са перспективите за увеличаване на дивечопроизводството като стратегия и нови проекти?
– Стопанствата ни работят със 70% от капацитета, за който са създадени навремето и който с общи усилия на хората, които са работили преди и сега, и в бъдеще, са запазили своите възможности. Освен това всяка година със средства на Националната организация се правят основни и текущи ремонти на производствените мощности /покриви, яйценосни клетки, нови волиери и инкубаторна техника/, които гарантират стабилитет и предсказуемост на дейностите на стопанствата. Работещите натрупаха изключителен опит, спря се текучеството на кадри в стопанствата и смея да кажа, че нямаме неизпълнена заявка от ЛРС по отношение на дребен дивеч, напротив, разширяваме нашите мощности. Миналата година продадохме на Югозападното държавно предприятие 2000 фазана и 500 яребици извън Националната програма, с което си помагаме за бизнес отчета на фирмата. В момента ни търсят много и физически, и юридически лица, които не членуват в нашата организация, но които вероятно и от нашата специализирана преса знаят за дейността на стопанствата на фирма „Сокол-БЛРС“ и тази година за наша радост имаме вече няколко такива заявки за яребица или фазан. За заека не поемаме ангажимент, защото търсенето от сдруженията ни е много повече от това, което можем като производствени мощности да направим.
Какви са перспективите за увеличаване на дивечопроизводството ли, той живота ни учи – както е известно в природата няма празни пространства. Тепърва ще търпим последствията от АЧС. Известен ловен специалист казва, че дивата свиня и ловът й ликвидираха дребния дивеч и неговия лов в страната ни като понятие, така е, защото нашите членове предпочитат да ловуват на дива свиня. Но при положение, че се намали нейната популация, а и тя на места вече я няма, това означава, че нашите хора ще се преустроят. Наблюдава се вече преосмисляне на цялостната политика на нашето стопанство, защото ловците трябва да упражняват любимия спорт, а това изисква съответния вид дивеч в зависимост от местообитанията.
Аз съм оптимист, че ловните ферми в системата на „Сокол- БЛРС“ ще откликнат на очакванията на нашите ловци в цялата страна и всяка заявка и сключен договор ще бъдат изпълнени качествено и в срок. Нямаме рекламации, ценят ни хората и се надяваме, че и 2021 г. ще бъде успешна. Песимистичен съм само по отношение на тракийския кеклик, който бавно върви към ликвидация – 2500 бр. са крайно недостатъчни. Там трябва да се наблегне. За всичко друго съм оптимист за бъдещата ни дейност.