Полярните мечки са започнали да навлизат в населените от хората райони за храна, както и да излизат на брега, когато морските птици гнездят и се хранят с яйцата им, съобщава РТС.
Ново проучване показва, че мечките са принудени да коригират диетата си и факта, че все по-често ядат птичи яйца. Основата на диетата на полярните мечки са тюлени, белуги, моржове и някои видове китове, които стават все по-малко, така че възможностите за лов на мечките също са под въпрос. Един от резултатите от това положение е нападение върху птичи гнезда, но също така и проникване в човешки селища.
Ново проучване, публикувано в списанието „Royal Society Open Science“, проследява как мечките се приближават до мястото, където гнездят птици, за период от 11 дни и колко е намалял броят на яйцата на някои видове пернати.
Изследователи от Канада са използвали дронове за наблюдение, за да следят състоянието на гнездата на патици-джудже на остров Митивик в провинция Нунавут. Някои мечки обаче обикалят места, където гнездата са вече празни и изразходват много енергия за незначителен улов.
„Това проучване показва, че макар видовете да могат да включват „по-малко предпочитани“ ресурси в диетата си, когато им е по-трудно да достигнат основната си плячка, те може да не са в състояние да направят това ефективно“, казват авторите.