Георги НИКОВ
Когато стана дума за ловна дружинка, разположена на пътя между Карнобат за Шумен, ръководителят на ЛРС в град Сунгурларe Живко Трошанов беше категоричен: „Ще отидеш в село Вълчин, малка е, хората са скромни, умеят обаче да си организират добре излетите. Не беше трудно да открия Ахмед Ахмед, председателя й. Седнали край дългата маса под сайванта, в края на която има и голяма пещ, той някак неусетно се пренася към ловната тема. Даже и тук се събират често с цялата дружина на печено агне.
Фамилията е известна в този край с голямата си животновъдна ферма. Собственик е на 200 овце и на още толкова кози. Много години Ахлед Ахмед е бил тракторист в местното земеделско стопанство. Сега е пенсионер, но не превива крак, все е край животните:
„На 60 години съм, ловец съм от 23 години, а председател на дружинката – от 12 години. Това е семейна традиция, мъжката част в цялата ми фамилия e държала пушка в ръка. Помня дядо ми беше ловец, след него тръгна баща ми Ахмед Хюсеин, който е на 86 години, но и сега е редовен на излетите. Не се спира, може би e най-старият ловец в този край. Брат ми също, синът и той пое по нашия път. Да прибавя и двама племенника – шест души от голямата ни фамилия са организирани ловци. Малка дружинка сме, но всички сме много задружни. Затова и Живко Трошанов се гордее с нас. Обаче малко са ни площите, не достигат горските райони, преобладават ливадите и нивите. Основно ловуваме на пернати. Пък и доста намаляха пъдпъдъците и гургулиците напоследък. Все пак това лято си удряха по някоя друга птица момчетата“.
Хубаво разказва Ахмед Ахмед и не пропуска да сподели, че всички ловци се включват най-активно в подхранването. Защото са убедени, че само по този начин ще съхранят животните в района. Миналия сезон са ударили две диви прасета. Има дивеч, виждат майки с приплоди, за които се грижат, естествено.
„Много чакали имаме, миналата година ударихме около 40, аз ги бия най-много, просто знам откъде им е пътят. Четири кучета имам, повече на хищници се спускат. Трябва да се унищожават, наясно сме, че застоят ли се из ловните полета, нищо няма да имаме в района. Разселихме миналата година 40 кеклика, пуснахме и фазани, които се виждат и трябва да ги опазваме“.
Докато си говорим, идва синът Мехти Ахмед. Млад и наперен, много амбициран по отношение на лова. Разбирам, че сам и със свои пари е изградил чешма в ловището. Навремето е имало малко кайначе, откъдето е извирала питейната вода. Намерили са майката, прокопали са 150 метра с багер и така чешмата е построена до пътя. Демир чешма се казва, със студена и чиста вода. Че и две овце е заклал от собствените Мехти Ахмед, за да направят курбан и осветят хубавата придобивка.
„На 37 години съм, ловец съм от 11. Как се запалих ли? Не знам, просто това си ме влечеше от малък. Като се уволних от казармата, тръгнах с фамилното хоби. И то не за да ходиш на лов и да трепеш заради парчето месо, защото имаме го от голямото животновъдство, а заради тръпката. Няма по- хубаво развлечение от това да излизаш сред природата. Гледаме доста кучета, вършат добра работа, без тях накъде. Всякакъв лов ми е интересен. Всичките излети са със своя заряд – дали на диво прасе или на заек, емоциите са големи. Най-едрият глиган, паднал от мой изстрел, беше 160 кг. Беше през миналата година, трофея съм си запазил. Баща ми обаче преди години срещна най-големия глиган – 220 кг. Аз имам да го гоня още.“ Разделихме се с двамата Ахмед – баща и син като приятели. Разказаха ми интересни неща от своя живот и обща страст. Те ще са отдадени и занапред на лова, в това не се съмнявам.