По информация на Съюза на ловците и риболовците в България, чийто източник е Българската агенция по безопасност на храните, в рамките на последните седмици се наблюдава влошаване епизоотичната ситуация по отношение на високопатогенната инфлуенца по птиците (HPAI Н5) в Европа. Държавите членки на ЕС отчитат увеличаване броя на огнища при домашни птици и драстично нарастване на случаите при диви птици (99% от потвърдените положителни случаи при диви птици са от началото на месец ноември). Геномните анализи на вируса, който се разпространява в западните страни, посочват, че се касае за нов вирулентен субтип на високо патогенната инфлуенца по птиците (HPAI) H5N8.


У нас до момента новият щам на причия грип е установен в 9 огнища, като са засегнати 257 571 домашни птици. Доказано е, че основният вектор на разпространие на болестта са дивите прелетни прици, което означава, че в ледващите седмици е възможно да има динамично на развитие на епизоотичната ситуация.
Специално за сайта SLRB.BG д-р Даниел Павлов, експерт от БАБХ, сподели:
„В много страни от Западна Европа са заразени птицеферми с по 500 000 птици. Разпространител на болестта са дивите пернати, сред който у нас все още не са регистрирани случаи на зараза, но стопанските последици могат да бъдат много големи. Затова призоваваме ловно-рибарските сдружения да информират своите членове и ловците по време на ловните излети за пернат дивеч, особено водоплаващ, да повишат бдителността си за умрели или птици с нетипично поведение и ако забележат такива, веднага да информират местните власти, Областните дирекции по безопасност по храните, Държавните горски стопанства и ИАГ. Искам специално да подчертая, че болестта не е опасна за хората.”


Задържаха бракониери убили сърна в Пловдивско
Според БАБХ предвид ситуацията е необходимо директорите на ОДБХ да организират:
1. Проверка за наличен капацитет за осигуряване на незабавно привеждане в състояние на повишена епизоотична готовност в Р България.
2.Информиране на областните управители и кметовете на общините, включително представители на Регионалните административни органи, на Министерство на вътрешните работи, Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС), ловно-рибарските сдружения, Дирекции по горите, регионални инспекции за опазване на общественото здраве и регистрирани ветеринарни власти за осигуряване на епидемиологичната готовност на регионално ниво.
3. Засилен надзор при дивите птици в сътрудничество с орнитоложките дружества, националните ловните сдружения, държавните горски предприятия и регионалните дирекции по горите; постоянно извършване на съвместни проверки с представители на орнитоложките дружества, ловно-рибарските сдружения и на държавните горски и ловни стопанства за наличие на болни или умрели диви мигриращи или синантропни птици.
4. Провеждане на информационни кампании за собствениците на домашни птици, ловците, чрез и/или съвместно с представители на местната власт, ловни стопанства при държавните горски и ловни стопанства, регистрирани ветеринарни лекари (спазване на мерките за биосигурност, отглеждане на птици на закрито, незабавно уведомяване на ветеринарен лекар или кмета при отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици или при завишена смъртност).
Посочените мерки е необходимо да се изпълняват при спазване на всички противоепидемични мерки срещу заболяването COVID 19 – използване на лични предпазни средства, провеждане на онлайн срещи (дирекция ИТИСКО, при ЦУ на БАБХ ще окаже съдействие за организирането на такива, при необходимост), електронни комуникации.