Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Хибридни мерки срещу бракониерството на носорози в Южна Африка

носорози южна африка

Южна Африка е дом на най-голямата популация от носорози в света, представляваща 80 процента от общата численост на вида в света. През миналата година там бяха убити общо 448 носорога, а през 2021 г. – 451. Основната причина за бракониерството е рогът на тези животни.

Исаак Фаахла, пресаташе на южноафриканските национални паркове, които са водещата природозащитна организация в страната, заяви, че ръководствата на парковете постоянно преразглеждат своите стратегии за борба с бракониерите, които непрекъснато променят тактиката си. Една от приетите наскоро мерки е използването на хеликоптери, на борда на които има рейнджъри, които изпълняват отговорната мисия да арестуват бракониери.

„Инсталирахме камери в районите с най-голям брой носорози в Националния парк „Крюгер“. Те ни помагат да проследяваме подозрително изглеждащи превозни средства, които прихващаме и претърсваме“, заяви Фаахла, добавяйки, че мярката е довела до няколко ареста.

Той каза, че ще бъдат инсталирани още 12 камери в зони със стратегическо значение. Южна Африка също така подписа меморандум за разбирателство с Китай, Мозамбик, Зимбабве, Свазиленд и Виетнам за справяне с бракониерството на носорози.

Миналата година южноафриканец на име Гумед Стембисо Джоел беше арестуван на летище Чанги в Сингапур с 34 кг рога от носорог на стойност 1,2 млн. долара.

Като част от превантивните мерки в страната, служители на националните паркове посещават училища, за да обучават учениците относно опазването на дивата природа.

„Те споделят информация със служителите на парковете за подозрителни движения на хора“, споделя Фаахла.

Южноафриканският колеж за дивата природа също работи с националните паркове в борбата срещу бракониерството. Диан Кобус Луу, който е служител в престижното учебно заведение, сподели за успешна антибракониерска операция, в която са участвали специално обучени кучета, които се следят с GPS-нашийници. В нея са участвали и рейнджъри, слезли от хеликоптер в трудно достъпен район. Успехът при този комбиниран подход е 80%.

Диан Кобус Луу добавя следното: „GPS-ът показва колко пъти кучетата лаят на минута и колко бързо бягат. Те развиват максимална скорост от 45 километра в час по време на преследване.“

Според данните, които той представя, за последните 5 години са арестувани 200 заподозрени и са открити 90 огнестрелни оръжия. Това е спасило живота на 80 носорога. Луу споделя също, че Националният парк „Крюгер“ е започнал да използва кучета, когато процентът на задържаните е бил между 3 и 5, но сега е нараснал до 80.

Исаак Фаахла добавя, че южноафриканските национални паркове са в процес на закупуване на дронове, които също да се използват в борбата срещу бракониерството.

По материали от чуждестранната преса: Димитър Константинов

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ