140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

ИАРА върна назад: Улесняват дребните морски рибари

В Закона за рибарството и аквакултурите е внесена съществена поправка, според която капитаните на риболовни кораби с дължина до 10 метра се освобождават от задължението за водене на риболовен дневник. Тази дългоочаквана новина обяви Тодор Ангелов, директор на Главна дирекция „Рибарство и контрол“ към ИАРА. На практика това засяга над 90% от риболовния ни флот, който наброява общо 1894 плавателни съда. Рибарските лодки под 10 метра са 1735 и за тях е характерен дребномащабен риболов.

Черноморските собственици на рибарски лодки отдавна се жалват от излишната бумащина, заради която са се превърнали в чиновници. Законът не правеше разлика в големината на рибарските съдове и ги поставяше под общ знаменател. От сдруженията на морските риболовци пропищяха от това недомислие, което ги тормози през последните години. Стигна се до масови протести с искане на промени в разпоредбите.

Предвид сезонния характер на крайбрежния риболов в Черно море, както и ниските размери на улова (в повечето случаи под 50-60 кг, който често остава само за семейната трапеза), за много от капитаните на лодки под 10 метра и особено за възрастните бе наистина трудно да са юридически лица и да поддържат целогодишно фирмено счетоводство. Да не говорим, че те трудно се ориентират и на практика не проявяват интерес към механизмите и безвъзмездната финансова помощ, които предоставят европейските програми (най-вече Програмата за морско дело и рибарство). Заради това не са и мотивирани да се легитимират като риболовни фирми.

Всички тези аномалии, оказали се бич за дребното рибарство, подтикнаха група депутати да внесат искане за промени в ЗРА. Те бяха приети и с обнародването им в бр. 102 на „Държавен вестник“ влизат в сила.

Риболовният дневник се състои от декларации за произход и инструкция за тяхното попълване. Това позволява да бъде събрана подробна информация за риболовната операция и за улова по видове и количества, което е и целта на дневника. Чрез него става легитимирането на произхода, количеството и вида на разтоварената риба (изискване по силата на европейски регламент). Освен това декларацията служи като насрещен документ при осъществяване на първа продажба. Сега при отпадане на задължението за водене на риболовен дневник всичко това ще се затрудни, тъй като прекупвачите няма да получават насрещен документ. Това прави още по-актуална необходимостта от функциониращи рибни борси, чрез които да се реализира уловената продукция на пазара и които да издават първичен документ за продажба.

И така, ЗРА вече освобождава капитаните на риболовни кораби с дължина до 10 метра от задължението да водят риболовен дневник. Но всички те ще са задължени да правят месечни отчети за дейността си, за да се следи състоянието на рибните ресурси и да се събират актуални данни, каквито се изискванията на европейските институции. Няма пречка, при желание някои от тях да продължат да работят по досегашния начин. Тоест, и двата варианта да съществуват успоредно. Тази възможност ще удовлетвори всички, ангажирани с дребномащабен крайбрежен риболов.

 

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ