Ваньо Контев в известно име в рибарските среди. Запален спинингист-пъстърваджия, радетел за чиста природа и етичен риболов. Един от организаторите на зарибяванията на река Искър с пъстърви в района на столицата. Наскоро г-н Контев отправи интересен апел към риболовците, посещаващи реката в тази й част. Ето както написа:
„Пъстървите, обитаващи река Искър в софийската му част, са красиви, борбени и пълнят душата. За мен е изключително радващо, че благодарение на всеобщите усилия на хората от сдружение „Искър-София” и неговите поддръжници, както и на подкрепата от всички вас, вече имаме такова прекрасно място в рамките на самата София!
Хващат се всякакви балкански пъстърви
както от последното зарибяване, така и от по-старите, а дори и от още по-старите, местни риби. Ако продължаваме да правим всичко както трябва, можем да вървим само напред и нагоре!
Призовавам колегите да пазим тези красавици, като ловим по всички C&R („хвани- пусни“) правила – единични куки, подходящи кепове, без да ги вадим на брега, да ги пипаме само с предварително намокрени ръце и да ги връщаме обратно възможно най- бързо.
И още нещо важно.
Да не бъдем безучастни
когато станем свидетели на нарушение или неправилно отношение. В първия случай най-добре е да сигнализираме на сдружението, без да прибягваме до саморазправа. Във втория можем просто да поговорим с човека, който се отнася неправилно, като се опитаме да обясним любезно къде греши.
Пожелавам незабравими моменти на всеки, който реши да посети реката!“
***
Наскоро писахме за проведената първа за тази година зарибителна акция, за която споменава и г-н Контев. Да припомним накратко. Активисти от сдружение „Искър-София“ организираха доставката и разселването на 200 кг отрасли балкански пъстърви. В акцията се включиха много доброволци и
пуснаха рибите в различни участъци
по трасето от стената на язовир „Панчарево“ и надолу по течението до моста на Цариградско шосе.
Ако се върнем по-назад във времето, ще трябва да отбележим и две зарибявания с балкански пъстърви през миналата година, а преди това реката беше щателно почистена от всякакви боклуци, трупани в коритото и по бреговете й с години. Всичко това наложи да се въведе задължителен режим на риболов „хвани-пусни“ в споменатия участък. За това има и поставени указателни табели, за да няма „не чул, не разбрал“. А както се вижда, за да се опазят рибите не е достатъчно само да се върнат обратно.
Трябва да бъдат и съхранени в добро здраве, за което апелира Ваньо Контев.