Когато Ганчо Карабаджаков – ловец, художник с повече от 60 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, заместник-министър на културата в правителството на НДСВ, заместник-кмет на община Велико Търново – почина, нямаше начин да не си спомня срещите с него, най-вече онази в кабинета му в сградата на общината. Той разказваше с увлечение и малко притеснение не само за лова, но и за професията си. Неговите приятели и почитатели на изкуството му го наричаха Карабаджо – колко удобно фамилията му пасваше на името на прочутия италиански художник от Ренесанса Караваджо. А ловът? Ганчо Карабаджаков наследява страстта да ловува от баща си. Завършва курса за подготовка на бъдещи ловци във Велико Търново през 2002 г. и оттогава членува само в дружината в с. Арбанаси.
„Хубаво нещо е ловът, но в никакъв случай не трябва да бъде само начин за добиване на месо – казваше той. – Без да съм истински пацифист си мисля, че е по- добре човек да изгуби един ден в гората с пушката на рамо, отколкото да си постави задачата непременно да се върне вкъщи с месо, каквото има и в магазините. Аз съм против използването на модерно ловно оръжие, което не дава никакъв шанс на дивеча – това не е коректно спрямо природата. Затова се радвам, че в ловците от моята дружина има нравственост, без такава стръв за месо на всяка цена.” Както сам обясняваше, не беше и такъв ловец, който може да се похвали с кой знае какви ловни подвизи. Но пък не пропускаше ловен излет, като изключим последните няколко години – заради заболяването си, макар че не прекъсна членството си в търновското ловно сдружение. Най-голямата му слука е в землището на великотърновското село Емен, където отишъл, поканен от тамошната дружина. Това фактически бил първият му отстрел, при това не какъв да е – над 200 кг хубав глиган. Животното било ранено по време на гонката и се паднало на Ганчо Карабаджаков да го отстреля. Наложило се да използва 4-5 патрона за целта. Глиганът паднал отстрелян съвсем близо до него. Както ми обясни ловецът: „Добре, че падна, защото нямаше накъде да бягам, тъй като бях до една урва.” Той извадил глигите му, които били над 20 см, но станало така, че не успял да вземе медал за тях. Посъветвали го да ги натопи в перхидрол и той, нали не бил запознат с тази процедура, взел от аптеката по-силен. Поставени в него, глигите за един час така побелели, че дори се сцепили по ръбовете. И, разбира се, трофеят бил унищожен напълно.
Като повечето ловци Ганчо Карабаджаков предпочиташе лова на диви свине, защото той учи на търпение, да изчакаш, да прецениш кога да стреляш. Но е ходил и за друг дивеч, например в Ямболския край, откъдето е, за пъдпъдъци, зайци. Стрелял е и по патици – един никак нелесен лов, защото се оказва, че тези птици летят по-високо, отколкото трябва, за да бъдат уцелени, шеговито ми обясни по време на разговора ни. Ловецът има и отстреляни хищници, за съжаление без вълк. „Когато се открие новият ловен сезон, календарът на ловеца се смята от събота до събота, от ловен излет до ловен излет – разсъждаваше за ловджийската психика Ганчо Карабаджаков. – Тръпна през цялата седмица в очакване по-скоро да дойде времето за лов. А подготовката на снаряжението е не малка част от удоволствието да ловуваш.”
Ганчо Карабаджаков ще остане в съзнанието на своите приятели по хоби от дружината в Арбанаси, с които толкова години ловува, ходи да зарежда хранилките, участва в таксацията, като дисциплиниран и коректен ловец. Ще го помнят и почитателите му, които харесват неговото изкуство.
Милка ДЕНЕВА