14 морски експедиции за събиране на проби от морски води, седименти и биота, съгласно изискванията на европейските директиви, са проведени в рамките на проекта за подобряване мониторинга на морските води на Института по океанология във Варна. Това заяви на заключителна пресконференция по проект „Подобрен мониторинг на морската вода“ ръководителят проф. д-р Атанас Палазов.
Според Палазов за периода май 2015 – април 2016 година са осъществени 12 ежемесечни експедиции с научноизследователския кораб „Академик“, като са събрани 200 водни проби, 8 проби от седименти и 16 проби от биота. Проф. Палазов допълни, че в рамките на проекта са извършени анализи на събраните проби за наличие на биогенните елементи, специфични замърсители, приоритетни вещества и микропластици в морската вода, седименти и биота.
Доставени са аналитични апарати за химически анализи, подготвени са лабораторните помещения и е обучен лабораторния персонал за извършване на химически анализи на морски води и седименти в съответствие с най-добрите лабораторни практики. Разработени са и апробирани аналитични методи за химически анализи и е подготвена документация за акредитация на химическата лаборатория в съответствие с международните стандарти. Чрез проекта са нови данни за биогенните елементи, специфичните замърсители, приоритетните вещества и микропластиците в морските води, седименти и биота в българския сектор от Черно море, с което частично се попълва липсата на данни за морската среда, необходими за оценка на екологичното и състояние, изготвянето на плановете за мониторинг и програмата от мерки за достигане на добро екологично състояние на морските води в изпълнение на Рамковата директива за морска стратегия на Европейския съюз.
Източник: “Фокус”