На 10.12.2018 г. в конферентна зала „Витоша“ на хотел „Маринела“ в София се проведе среща на Централния координационен форум на Международния съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) за Централна и Източна Европа. Домакин на форума бе НЛРС-СЛРБ. Най-важната новина е, че председателят на Националната организация инж. Васил Василев бе избран за председател на Централния координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа. За заместник-председател бе избрана Татяна Арамилева, председател на Руската ловно-рибарска асоциация.
В престижния форум участие взеха главният секретар на НЛРС-СЛРБ Даниел Тошков и председателят на Контролния съвет на Националната организация Стойчо Гергьовски. Още преди началото на конференцията своите места в залата бяха заели и Илия Михайлов, председател на ЛРС-Добрич и член на УС на НЛРС-СЛРБ и Светослав Георгиев, зам.-председател на ЛРС-София-запад и член на УС на НЛРС-СЛРБ. И двамата са индивидуални членове на CIC. Събитието бе уважено и от инж. Борислав Бечев, управител на фирма “Сокол-БЛРС” ЕООД.
На срещата присъстваха представители на ловните организации на Босна и Херцеговина, Русия, Словения, Словакия, Унгария и Румъния. В деловия президиум бе и генералният директор на CIC Тамаш Маргеску.
Събитието бе открито със слово на председателя на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев. След него думата взеха д-р Имрих Шуба, досегашен председател на Централния координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа, и Соня Супекова, председател на женския ловен клуб “Артемида” към CIC.
Деловата работа на участниците започна с доклади по изключително актуалния проблем с Африканската чума по свинете в страните от Централна и Източна Европа. Другите теми, предмет на обсъждане, бяха: Образът на лова и начинът, по който ловната дейност се възприема от обществото; Ролята на националните ловни асоциации (сдружения) в процеса на определяне на политиката в лова и управлението на дивечовите популации; Икономиката на лова и ловните организации.
По време на дискусиите бе обърнато сериозно внимание и на инициативата „Едно евро от всеки ловец“.
Първия доклад на тема “Африканска чума по свинете” изнесе главният експерт в направление “Лов” към НЛРС-СЛРБ инж. Стилиян Герасков.
Решено бе следващата сесия на Централния координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа да се проведе в Румъния на тема „Едрите хищници“, като датата ще бъде определена допълнително.
Инж. Васил Василев: Имиджът на лова зависи от правилните послания към подрастващите
Очевидно е, че все още липсва единен подход, които да решава проблема с АЧС на територията на която и да е от засегнатите страни. Липсва такъв единен подход и на ниво ЕС и ЕК. Безспорна обаче е ролята, която ловните организации имат в този процес. Тази роля е ключова и въпреки всичките спорове на ловните организации с властите в своите страни, ловците са много важна част от ликвидирането на това заболяване, което по същество ще представлява изключително предизвикателство през следващите поне 10 години.
В тази връзка ролята на ловните организации като обучители на своите членове, като организации, които разпространяват знания сред ловните общности и агитирайки ги за активно съдействие на държавата, е безспорна. За да бъде това нещо възможно, ловните организации трябва да останат в непрекъсната комуникация и близък контакт помежду си, да обменят опит, за да могат в даден момент да намерят правилното решение.
Относно образа на лова пред широката общественост най-важно е обучението и образованието на подрастващите поколения, за да може да се гарантира, че ловната общност ще има съмишленици и занапред във времето. Обучението трябва да бъде насочено и към ловците, които ползват социалните мрежи, за да бъдат изключително внимателни какви материали и информация изнасят в публичното пространство. Защото в крайна сметка ловните организации са зависими от широките обществени нагласи и не е нормално сами да ги настройват срещу себе си с необмислени публикации под формата на снимки, видеоматериали и интервюта. Факт е, че всяка национална ловна организация следва да води една правилна, целенасочена и балансирана медийна политика за постигането на своите цели.
В рамките на дискусията за ролята на националните ловни асоциации от доста време, и то на територията на почти всички държави, националните ловни организации са поставяни под натиск от различни посоки. И все по-често имат нужда от подкрепа в лицето на CIC, какъвто ангажимент бе поет на тази конференция от генералния секретар на CIC Тамаш Маргеску. CIC обещава да поеме голямата отговорност да служи като медиатор за намиране на баланс в отношенията между ловните организации и държавните институции в отделните страни, които в крайна сметка да доведат до стабилизиране на ловните организации като основен гарант за опазване на единството в техните редици. Защото съхраняването на единни национални ловни организации е най-голямото предизвикателство на нашето време.
Тамаш Маргеску: ЕК не реагира правилно на проблемите с АЧС
Реакцията на ЕК по отношение на АЧС не е достатъчно добра, тъй като тя разполага с много средства, чрез които могат да се подпомогнат компенсаторните плащания, но това не се случва по начина по-който трябва. Тъй като Румъния, една от най-засегнатите от АЧС страни, ще председателства догодина ЕС, може би ще може да се окаже натиск върху ЕК, така че тя да подобри своята дейност и ангажименти по отношение на справянето с разпространението на АЧС.
Онези представители на ловните организации, чиито страни все още не са се сблъскали с проблема АЧС, не бива да забравят, че е само въпрос на време той да се появи. Все още имат време да се подготвят, да се възползват от опита и мненията на онези, които вече се стараят да се справят с проблема.
Изграждането на позитивен образ на лова пред обществото е важна, но и сложна задача. Знанията за лова, дивеча, опазването и обогатяването на дивата природа трябва да стане част от образователната програма в училищата, за което ловните организации трябва да окажат необходимия натиск над съответните министерствата в своите страни. Трябва да стигнем до самите учители, повечето от които днес са отрицателно настроени към нас.
Със споделянето на нашата дейност в социалните мрежи не трябва да се прекалява. Контролирането, правилното представяне и насочването на тази информация от страна на ловите организации изисква големи ресурси, с каквито невинаги разполагаме.
Относно ролята на националните ловни организации и проблемите, с които те се сблъскват, важно е да се търси съдействието на CIC, тъй като Световната организация разполага с положителни примери, които могат да бъдат приложени в отделните страни за подобряване отношенията с държавните институции. CIC е още една възможност, още един канал, по който може ловните организации да лобират за усъвършенстване на ловното законодателство и нормативната уредба в своите страни.