Дългогодишният председател на ЛРД-Гачевци Иван Найденов бе поел ангажимента да изкара мандата като председател на УС, и сега, когато мандатът свърши, кандидатурата му бе издигната отново, като спечели с един глас пред кандидатурата на Живко Жеков. За председател на Контролния съвет бе избран Детелин Цонев и членове Десислава Станчева и Петър Иванов.
Председателят на УС Иван Найденов запозна делегатите с отчета за дейността на сдружението, което стопанисва 42164,7 ха ловна площ. Тя се ползва от 630 ловци – 606 от тях мъже и 24 жени.
128-годишното габровско ловно сдружение, създадено като Дружество „Сърна“ през 1897 г. от Продан Тишков – Чардафон, се развива в духа на ловните традиции, утвърдени през годините в атмосфера на уважение и разбирателство. По-голямата част от ловците активно се включват в ловностопанските мероприятия. Програмата за дейността и развитието на Сдружение ЛРД „Чардафон” през 2024 година е изцяло изпълнена.
На 8 август 2024 г. е подписан нов 15-годишен договор с ДГС-Габрово за предоставяне право за стопанисване и ползване на дивеча от обособените 13 дружинки в състава на сдружението. В календара на 2024-та са проведените традиционни състезания по ловна стрелба и риболов за деца по повод Летния празник на сдружението, като отборът по ловна стрелба на Националния турнир по „Спортинг“ за Купата на НЛРС-СЛРБ в Монтана се класира на престижното трето място.
Възобновена е организацията по стимулиране отстрела на хищници, като за своя принос в борбата за намаляване на нарастващата популация на хищниците сдружението изплаща на ловците по 10 лв. за всеки отстрелян и регистриран в ОДБХ – Габрово хищник. През 2024 г. изплатената сума е 1260 лв. Най-изявените хищничари – Мартин Борисов от ЛРД-Козирог, Ивайло Станев от ЛРД-Донино и Евгени Димитров от ЛРД-Гъбене са наградени с плакети на празничната вечеринка през февруари 2025 г. С нарастващ брой хищничари са дружинките в селата Враниловци, Драгановци, Поповци и Кметовци.
Стопанисването на дивеча обхваща дейностите по запазване и обогатяване на видовото разнообразие, подобряване на местообитанията, опазване и възпроизводство на дивеча, гарантиране на биологичния минимум, достигане и поддържане на допустимите запаси за осигуряване на рационално и устойчиво ползване в ловностопанските райони.
Подхранването според Иван Найденов е може би най-важната от ловностопанските дейности. Намаляването на зимните загуби и успешното възпроизводство на дивеча през пролетта и лятото зависят изключително от това основно ловностопанско мероприятие. Когато подхранването се извършва правилно – хранилките са построени на подходящи места, почистват се от сняг и се зареждат редовно, зимните загуби се свеждат до минимум. Някои от дружините целогодишно поддържат биотехническите съоръжения в районите си, други извършват подхранване не само през задължителния 90-дневен зимен период, но и в останалата част на годината.
Най-много средства дружинките са похарчили за купуването на царевица, каменна сол, дървен материал и крепежни елементи за изработването на чакала, подготовката и засяването на дивечови ниви, прочистването на горски пътища, просеки, косене, гориво за автомобилите.
Мариана Мандичева