ЧЕРНОМОРИЕТО
Паламуд дойде рано-рано при нас, още към края на лятото през септември. После обаче мистериозно изчезна и морските чеда бяха напът да го отпишат. Към края на октомври се появи отново. Налетя на въдиците на тролингисти и някои се похвалиха с ефектни серии по Южното Черноморие. Как ще се развият нещата с тази риба предстои да видим. Сезонът на морето продължава с улов на чернокоп, сафрид и зарган – това са рибите, които предизвикват най-голям интерес сред гилдията и ще се ловят до най-късна есен, поне до края на ноември.
ЯЗОВИР „ИСКЪР“
Софийските спинингисти тъкмо се зарадваха, че костурите рано-рано влязоха в играта тази есен, още в топлото време и ето, че към 2 ноември изчезнаха неизвестно къде. Последваха ялови излети, но пък и нови изненади: на предлаганите силикони налитаха редки бели риби и щуки. Това е все пак епизодичен улов и не бива да се хранят големи надежди с елитните хищници. Поне засега. От брега продължават да ловят платики с фидерни въдици, но в улова са основно риби от педя, едрите ги няма.
ЯЗОВИР „ТИЧА“
На силно изпразнения и с пресъхнали по-плитки ръкави язовир рибари почти не се виждат. Поне бреговете пустеят и мирните риби сякаш са отписани окончателно. Идват обаче спинингисти, а влезлите с лодки вече насочват вниманието си към хищниците. Извадиха се първи бели риби на силиконови имитации с тежка джиг глава. Но засега преобладават такива около кило. Тепърва към този риболов ще има по-голям интерес.
ЯЗОВИР „МАЛКО ШАРКОВО“
Няколко шарана осмислиха дълготрайния престой на рибари към края на октомври. Става дума за риби в диапазона от 3-4 до 7-8 кг. Този риболов може и да продължи още, ако есента е спокойна, но все пак занапред вниманието ще се измества към хищниците. Има мераклии да тестват и белите риби, и костурите, а да припомним, че и солидна щука от язовира участва в конкурса „Най-голяма риба“ през миналата година.
РЕКА РОСИЦА
Маловодна и избистрена Росица не предлага кой знае какви възможности за риболов към 2 ноември. Все пак по вировете при великотърновското село Ресен хващат по някоя риба от обичайните – морунаш, кефал, скобар. Чува се и за извадени солидни щуки по реката, но изявените щукари търсят уединяване по вирове без друго човешко присъствие.
РЕКА ВЪРБИЦА
Спинингисти наобикалят родопската река и въпреки групираната риба по вирове, заради повсеместното и продължително маловодие, правят някои силни излети. Хващат се основно кефали от средна големина, но има и попадения от риби по кило. Новини за добър улов дойдоха от района на гр. Джебел и околните родопски села.