За последен път ще акцентираме на водоеми от разрешителния списък, заради все още действащата пролетна забрана за риболов, свързана с размножителния процес на рибите. Ще видим какво е положението и по някои частни обекти, на които удоволствието да се лови риба е платено.
ЯЗОВИР „СОПОТ“
Заради възможността да се замятат въдици през забраната, по бреговете на язовира се виждат рибари, има и биваци тук-там, но интересът през последните години намаля и това е вследствие на намаляване на рибните ресурси. Сега шарани и амури са по-скоро рядка слука и не всеки ден се хващат. Занимавка с по-дребна риба все пак ще се получи, най-вече с улов на платики и бабушки на плувка. Съчетано с престой сред красивата природа и изобилие от зеленина това си е някаква утеха.
ЯЗОВИР „ТРЪСТИКОВО“
Този типично шаранджийски равнинен язовир в далечния Североизток, в близост до гр. Провадия, е популярна дестинация, там се провеждат и състезания от националния шампионат. Любители риболовци също го посещават и правят много сериозен улов на едри и трофейни шарани и амури. Рибите се връщат обратно, риболовът е изцяло заради спорта. За по-дълготраен престой там са трупат внушителни улови, понякога с трицифрено измерение в килограми.
ЯЗОВИР „СТОЙКОВЦИ“
Към 27 май язовирът е любимо място за дълготраен престой за мнозина любители на силните емоции от Югозападна България. Популярен е и с името „Логодаж“, каквото е името на най-близкото китно село в Благоевградска област. Държи трофейни шарани и амури, а през лятото се хващат и сомове, включително и големи. По време на пролетната забрана там се наблюдава засилено рибарско присъствие и се хваща доста риба.
БАЛАСТРИЕРА ЧЕЛОПЕЧЕНЕ
Софийски щукари-традиционалисти към 27 май се хвалят със скорошни успехи на тази баластриера. Замятат въдици на тапа с жива рибка сред обрасли с водна чума територии край брега. Масовите щуки са от половинка до кило и половина, но е известно за хващани зъбатки по 5-6 кг и то откакто бе открит сезона на щукарския риболов. Идват и плувкаджии, но масово се оплакват от слаб улов през тази пролет. Капризите на рибите май нямат край.
РЕКА ОГОСТА
Отново силни отзиви за хващани едри балкански и американски пъстърви в градската зона на Монтана. Реката дълго време течеше замътена заради честите валежи и това вероятно повлия рибите да се активизират, след като имаше период на застой в улова в зоната с режим „хвани-пусни“. По завирените участъци на ВЕЦ-овете се чува за хващани щуки с различна големина. Преследват ги с живи риби, но има и спинингисти, които също отчитат епизодична слука..