ЯЗОВИР „ИСКЪР“
Няколко сома в диапазона от 5-6 докъм 20 кг бяха извадени от лодки през последните десетина дни. Не е кой знае какво, но може би е сомска заявка и за предстоящи по-силни дни. Влизат с лодки и със силиконови примамки. Костурите винаги са готови за изяви и се правят добри серии. От брега картината не се е променила съществено – преобладават платики в улова и то основно с фидерни въдици на по-голяма дистанция. Практикува се и нощен риболов заради жегите през деня. Платиките са активни и по тъмно, а тогава има и бабушки.
ЯЗОВИР „ЯСТРЕБИНО“
Като че ли има известен отлив в резултатите след доста силни периоди и почти повсеместен улов на шарани към 30 август. Водата продължава да спада, а и е доста затоплена и това отдръпна рибите по-навътре. Масово се ползват радиоуправляеми лодки за вкарване на дънните водици, поне тези, предназначени за шаран. Там все пак има и алтернативи – ловят се прилични като големина каракуди и то дори в дни с горещо време. Бялата риба засега е извън играта.
ЯЗОВИР „ДУШАНЦИ“
Няколко щуки се извадиха и сякаш събудиха позадрямалата рибарска аудитория на красивия средногорски язовир. Това на спининг, по сенчестите заливчета около стената. Става дума за риби докъм кило, по-едри няма. Иначе риболов на плувка върви с обичайните риби: платики, бабушки, уклеи. Идват и костури като бонус. Но рибите са пределно капризни и не всеки ден са в настроение. Потвърждава се мнението, че язовирът е много труден, особено през лятото.
ЯЗОВИР „БЕЛМЕКЕН“
Най-високият язовир на Балканите с насипна земна стена (1923 м н.в.) е в Рила и остава някак встрани от вниманието на рибарската гилдия. Но при тези продължителни летни горещини го налазиха рибари и високо в планината. Ловят костури и то с прилична големина по всякакви възможни начини. Все пак по бреговете се виждат най-вече спинингисти, които работят успешно със силиконови примамки.
РЕКА ВЪЧА
Към 30 август рибари продължават да трупат активи с улов на пъстърви по р. Въча. Най-достъпна и като че ли най-посещавана е в долното течение, от гр. Кричим та чак до вливането й в Марица. Ловят се пъстърви и от двата основни вида (балканки и американки). През лятото преобладават по-дребни риби, но се случват и удари на трофеи. Да напомним, че в тази част на реката риболовът е в режим „хвани-пусни“, а има и епизодичен контрол от страна на ИАРА.
РЕКА ОСЪМ
Заради продължителното засушаване реката буквално се стопи и дебитът е минимален. Не стига това, ами и обраства с водорасли, които допълнително затрудняват риболова. Опитват рибарите по някои утвърдени места в Ловешко, но се задоволяват най-вече с дребни кефалчета и мренки. Едра риба не се вижда и няма как да се застои в тази плитка вода. Чак в долното течение, на територията на Плевенска област, може да се проведе някакъв по-читав риболов.