Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Къде какво кълве по родните водоеми към 5 юни

актуално 5 юни

ЧЕРНОМОРИЕТО

Голямата еуфория в улова на пролетен сафрид продъл­жи през почти целия месец май. При това резултати ре­гистрираха не само влезлите с лодки, ами и при риболов от брега – по пристанища, кейове и буни. Към 5 юни всички залагат на класиката в жанра: риболов с чепарета. Прави впечатление, че и заргани се навъртат по нашето крайбрежие. Пасажите са рехави, но се случва при повече упорство да се натрупа актив от десетина, че и повече риби.

ЯЗОВИР „ЖРЕБЧЕВО“

Макар и да имаше ограничен достъп за риболов през забраната, голямото нашествие на язовира започва от началото на юни, когато цялата усвоена брегова ивица се заема от рибарски биваци. За бялата риба вече съобщихме – епизодичен улов и то на тролинг при риболов от лодки. Бреговите риболовци насочват вниманието си към мирните риби: платики, каракуди, морунаши. Все пак чудеса в улова на старта на сезона няма.

ЯЗОВИР „БАТАК“

Двамата изявени спинингисти Бисер Рабчин и Михаил Мариновски са направили скорошен рейд по язовира в тър­сене на щуки. Като цяло хищниците не са били особено ак­тивни, но все пак и двамата са се отчели с по една прилична „зъбатка“. Многобройните любители на този красив родоп­ски язовир ще трябва да изчакат още малко (до средата на юни), докато трае пролетната забрана за мирните риби там.

ЯЗОВИР „ОГОСТА“

Шаранджиските биваци на яз. „Огоста“ към 5 юни вече са базирани, понеже имаше обширна брегова ивица, която остана свободна през забраната. Сега вече рибари се виждат и в други участъци, но заради нестабилното време с чести валежи преходите по черни пътища са затруднени. Да припомним, че и изявени сомаджии се базират по бреговете в търсене на големи мус­такати хищници, каквито даже бяха извадени и през тази пролет. Към сома вече се пренасочва вниманието и на тро­лингистите.

ЯЗОВИР „МАНДРА“

Първите отзиви са за силен риболов от стената на язови­ра, покрай пътя за Созопол. Там има множество обособени рибарски места, които се заемат от плувкаджии и фидерис­ти от Бургас и региона. Ловят се предимно едри каракуди и платики, а в хода на деня ще се явят и други конкуренти: бабушки, костури, уклеи, попчета. През лятото плитчините на язовира обрастват с водорасли и това много затрудня­ва работата с въдици, но този проблем ще става актуален занапред.

РЕКА ДУНАВ

Пълноводна и размътена тече голямата река от доста време и това е нормално с оглед на валежната обстановка у нас и в цяла Европа. Ентусиасти с въдици не липсват, но няма кой знае каква еуфория от резултатите. Да припом­ним, че сега е времето на карагьоза, който навлиза от Черно море, за да даде поколение и е много атрактивна цел почти по цялото наше дунавско крайбрежие. Тази пасажна риба, популярна и с името дунавска скумрия, позагуби реномето си през последните години, но все още има нейни почита­тели.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ