Как най-рационално да се изразходват преотстъпените от държавата средства (30% от вноската за стопанисване на дивеча) и как Националната програма на НЛРС-СЛРБ за устойчиво развитие на дивечовите запаси чрез разселване да стане максимално ефективна бе тема на задълбочена и на моменти емоционална дискусия по време на втория ден от Общото събрание на Националната организация.
По време на дебатите бяха направени различни предложения, включително за незабавен отказ от съществуващия принцип на функциониране на програмата (известен като „солидарен“), при който тези сдружения, които разселват повече дивеч получават т.нар. „бонуси“ за сметка на сдружения, които са преценили, че нямат нужда или условия за разселване.
Предложение в този смисъл направи председателят на ЛРС-Перник Виктор Вучков, като се позова на решение на Управителния съвет на сдружението. В него перничани декларираха, че ако се запази съществуващия, неефективен според тях принцип, ще спрат участието си в Националната програма, оставайки член на Съюза.
Председателят на СЛРД „Сокол 1884“- Велико Търново Димитър Йорданов заяви, че би подкрепил „солидарен принцип“, ако чрез него по-големи и по-силни сдружения помагат на по-слабите, но досегашната практика на Националната програма е показала обратното – от правилата ѝ се възползват големите за сметка на по-малките.
Представители на ловно-рибарските сдружения в Бургас, Шумен, Кърджали, Благоевград, Силистра и др. се обявиха по време на дискусията за преминаване към т.нар. – „хибриден принцип“ (21% от отчисленията от разрешителните за лов се разходват за разселване по досегашните правила на програмата, а 30% от вноската за стопанисване на дивеча постъпват по индивидуални разчети на сдруженията). Бяха посочени примери за успешно функциониране на програмата като разселването на елен-лопатари в Кърджалийско, където този вид вече достига устойчиви запаси.
Дончо Дончев от СЛРД „Гларус“-Поморие пък предложи на сдруженията да се предостави право на избор дали да участват в програмата съгласно предложения „хибриден“ принцип с два стълба или средствата им да постъпват само в индивидуални разчети.
В хода на дискусията беше изтъкнат и аргумента, че производството на дивеч за разселване е специфичен процес и бързи промени в него могат да разстроят дейността на производствените стопанства, като доведат до дефицит на дивеч за разселване догодина и до невъзможност за изпълнение на законовите ангажименти на сдруженията.
„Има риск да си тръгнем оттук разделени, вместо да се радваме на това, което се постигна с отказа на държавата да прибира 30% от вноската за стопанисване“, посочи председателят на СЛРД „Сокол“-Асеновград Георги Хаджиламбрев. Позицията на представляваното от него сдружение е да се премине към „пропорционален принцип“ на разходване на средствата с индивидуални разчети на сдруженията. С оглед избягването на сътресения обаче, Хаджиламбрев се обяви за по-плавен преход като подкрепи идеята, предложена от колегата му от Шумен Стоян Стоянов, за 1-2 години гратисен период, в който част от средствата ще се разходват по т.нар. „хибриден“ принцип. В крайна сметка около това предложение се обединиха и мнозинството от делегатите.
„Благодаря за ползотворната дискусия! Решението е в нашите ръце. Парите вече са тук, парите са при нас и от нас зависи как ще ги разходваме най-ефективно. Всеки имаше възможност да формулира предложение, а основен принцип на демократичния процес е мнозинството да вземе решение. Вярвам, че каквото и да бъде то, ще бъде от полза за българската природа и нейното дивечово богатство“, обобщи преди гласуването председателят на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев. Той призова делегатите за малко търпение, малко толерантност и повече доверие. Василев даде за пример сдружението, в което членува и което поради специфичните планински условия досега почти не се е възползвало от Националната програма за разселване, превръщайки се в неин донор. „Ние в Троян почти не разселваме дребен дивеч. Но като всички ловци и ние гостуваме в други части от страната. Аз например обичам да ловувам при колегите от сдружението в гр. Септември, което активно разселва яребици. Нека не загърбваме ловното другарство и да не допуснем дребни сметки да застанат помежду ни“, апелира председателят на НЛРС-СЛРБ преди гласуването.
Инж. Василев подкрепи настояването на ЛРС-Перник за пълна ревизия на фирма „Сокол-БЛРС“ ЕООД.
Най-висшият форум на Съюза приключи с обща снимка на участниците и с призиви към ловците за масово участие в насрочения за 17 юни Национален ловен събор край Шумен в чест на 125-годишнината на Националната организация.