Напрежението по прилагането на направление „Поддържане на местообитанията на зимуващите видове гъски и ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение” е сериозно.
Службите по земеделие не знаят как да отговорят на постоянно изникващите казуси, твърдят от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
От Асоциацията са разпространили писмо до Министерството на земеделието и храните, в което още се казва:
– Липсват уведомителни писма на земеделските производители, които са кандидатствали за дейностите по наравлението, касаещи ливадния блатар и зимуващите гъски.
– МЗХ да не променя допълнително въпросния специализиран слой след стартиране на агроекологичните ангажименти, тъй като това води до нелоялна конкуренция сред земеделските стопани и до спекулативно раздуване на цената на земеделската земя.
– Във връзка със слоя на местообитанията на птиците се наблюдава тенденциозно изключване на обработваемите физически блокове, оставени са само гори, черни пътища, реки и язовири, и къщите. Това е установено по време на чертането.
– Вследствие на актуализирания специализиран слой на местообитанията на птиците много от кандидатите по орнитологичните направления се оказват със сериозно редуцирани допустими площи по мярката.
– Кое количество площи следва да се счита за поет агроекологичен ангажимент – площите, с които земеделският стопанин е кандидатствал през 2015 г. или площите, които са одобрени за допустими по направлението през 2016 г.?
– Как да процедират тези земеделски стопани, които поради промяна в параметрите на допустимия слой с местообитанията на птиците, изпадат в невъзможност да покрият условията на дейността за 2016 г.?
– В момента се наблюдава сериозно несъответствие между площите, които са декларирали по направлението за 2016 г. и площите, за които са одобрени. Как да процедират от тук нататък тези земеделски стопани?
– Има ли възможност да се раздели един физически блок, който попада частично в допустимия слой на местообитанията на птиците, на два физически блока?
С пълния текст може да се запознаете на официалната страница на НАЗ
http://www.grain.bg/archives/6720