В по-далечното минало белият и черен амур са били основни обитатели на река Амур и притоците й. С времето черният амур загубил позиции, популацията му драстично намаляла и се оказал вписан в Червената книга на Русия и Казахстан като изчезващ вид. В Китай обаче продължили безконтролно да го ловят, а дори разработили програма за ефективното му отглеждане в аквакултури.
Интересно явление забелязали през последните няколко години казахите. В тяхната част на трансграничната река Или се появили черни амури, дошли вероятно от територията на Китай. Рибите били полово зрели и вероятно идвали, за да дадат поколение. Любопитно е, че в реката са забелязвани и други китайски емигранти като тилапия и местни видове раци. Учените в Казахстан са заинтригувани от този факт, но засега се въздържат от официална позиция. Не е ясно на какво се дължат тези неочаквани подаръци от Китай. Все пак в Поднебесната империя не обичат да делят природните си богатства със съдите.
Река Или извира от планината Тяншян в Китай, преминава в Казахстан и след общ път от 1440 км се влива в езерото Балхаш. В по-голямата си част (815 км) протича през Алматинска област в Казахстан. На тази река е построен язовир „Капчагай“.